Europosłowie PiS interweniują w Komisji Europejskiej w sprawie rotmistrza Pileckiego

Tomasz Poręba i Michał Kamiński (PiS/EKR) wystosowali do Komisji Europejskiej zapytanie pisemne, w którym dociekają czy podjęta została decyzja w sprawie ustanowienia dnia 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmami.

Europosłowie zwrócili uwagę na fakt, w wyniku ich starań przewodniczący PE Jerzy Buzek zwrócił się o opinię w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Przypominają także, że „proponowana data to dzień, kiedy Witold Pilecki, polski żołnierz, który dobrowolnie udał się do obozu koncentracyjnego w Auschwitz by stworzyć tam ruch oporu oraz zbierać dla aliantów informacje na temat zbrodni popełnianych przez nazistów, został zamordowany w 1948 roku przez polskie władze komunistyczne”.

„Komisja Europejska otrzymała oficjalne zapytanie z Parlamentu Europejskiego już trzy miesiące temu i – jak dotąd – nie przedstawiła swojej opinii w tej sprawie. Mam nadzieję, że uczyni to w najbliższym czasie i zwróci się do PE o rozpoczęcie prac nad ustanowieniem święta upamiętniającego wszystkich tych, którzy często musieli zapłacić najwyższą cenę, walcząc z okrutnymi reżimami totalitarnymi w Europie”, komentował sprawę Poręba.

Inicjatywa Tomasza Poręby stanowi kolejny etap akcji społecznej Przypomnijmy o Rotmistrzu, zapoczątkowanej w styczniu 2008 roku przez Fundację Paradis Judeorum i prowadzonej w poprzedniej kadencji PE przez ówczesną europosłankę PiS Hannę Foltyn Kubicką.

W tekście, obok Witolda Pileckiego, wymieniony jest szereg osób, które zasłużyły na upamiętnienie – między innymi Belgijka Andree de Jongh, która z narażeniem życia pomagała ewakuować alianckich więźniów z Europy, Brytyjczyk Harry Peuleve, który organizował ruch oporu na terytorium Francji czy Czeszka Milada Horáková, która stawiała opór nazistom, by potem zginąć z rąk komunistów.
 
O przekazaniu inicjatywy Komisji Europejskiej zdecydowała w połowie czerwca Konferencja Przewodniczących, na której forum projekt przedstawił Michał Kamiński. Powyższa decyzja wynikała z faktu, że to właśnie Komisja Europejska jest instytucją przedmiotowo właściwą w sprawie inicjatyw dot. ustanawiania świąt europejskich. Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku Tomasza Poręby przez KE, sprawą może zająć się Parlament Europejski.


Poniżej tekst interpelacji Tomasza Poręby i Michała Kamińskiego

Ósmego lipca 2010 roku Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso otrzymał list od Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka z prośbą o opinię Komisji Europejskiej na temat inicjatywy ustanowienia 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmami.

Proponowana data to dzień, kiedy Witold Pilecki – polski żołnierz, który dobrowolnie udał się do obozu koncentracyjnego w Auschwitz by stworzyć tam ruch oporu oraz zbierać dla aliantów informacje na temat zbrodni popełnianych przez nazistów – został zamordowany w 1948 roku przez polskie władze komunistyczne.

Propozycja została przedłożona przez grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów z inicjatywy posłów Michała Tomasza Kamińskiego oraz Tomasza Poręby.

Chcielibyśmy zapytać Komisję Europejską:

  • czy dokonała już oceny propozycji grupy EKR?
  • jeśli tak, jakie jest stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie?
  • jeśli nie, kiedy możemy spodziewać się odpowiedzi ze strony Komisji?