Grupa EKR wzywa Martina Schulza do wyjaśnień ws. wywiadu dla ZDF

Na wniosek delegacji PiS w PE, uzasadniany przez Annę Fotygę, Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów podczas dzisiejszego posiedzenia jednogłośnie potępiła niedawną wypowiedź Martina Schulza dla niemieckiej telewizji ZDF. Znalazło to odzwierciedlenie w liście Syeda Kamalla, przewodniczącego grupy EKR do przewodniczącego PE.

W wywiadzie Schulz stwierdził, że wobec państw, które nie godzą się z narzuconymi normami dotyczącymi przyjęcia uchodźców, powinny zostać użyte argumenty siłowe.

Słowa Schulza spotkały się ze zdecydowaną reakcją delegacji PiS w PE, w której imieniu Anna Fotyga zaapelowała do Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów do podjęcia działania w tej sprawie. „Poszczególne delegacje naszej grupy wyraziły jednoznaczne przekonanie, że Martin Schulz przekracza swoje uprawnienia i narusza równowagę instytucji europejskich” – powiedziała Anna Fotyga.

Stanowisko EKR zostało zawarte w liście przewodniczącego Syeda Kamalla do Martina Schulza. Kamall zwraca uwagę, że słowa Schulza były cytowane w wielu krajach, wywołując jednocześnie dużo kontrowersji. „Zastosowanie przez pana słowa macht w wielu językach jest tłumaczone jako siła. Jeżeli nie miał pan na celu siły w znaczeniu fizycznym, zostało to przez wielu odebrane jako mowa zastraszająca” – pisze Kamall.

Grupa EKR podkreśliła, iż kwestia migracji i uchodźców jest bardzo delikatna i nie wszystkie państwa członkowskie są pewne, że są w stanie poradzić sobie z ogromnym napływem uchodźców z różnych kręgów kulturowych. „Nikt nie kwestionuje współczucia dla uchodźców – tu chodzi przede wszystkim o możliwość udźwignięcia rozwiązania narzuconego z zewnątrz. W tym kontekście pańskie komentarze nie były pomocne” – ocenił Kamall. „Oczekuje się, że przewodniczący PE będzie potrafił radzić sobie w takich sytuacjach umiejętnie i z taktem. Dlatego bardzo proszę o wyjaśnienie pańskich komentarzy, szczególnie w odniesieniu do zastosowania słowa macht jak i innych sformułowań, które mogą sugerować użycie siły” – zaapelował przewodniczący EKR.

Podczas inauguracji sesji plenarnej w Brukseli Kazimierz Michał Ujazdowski wezwał Martina Schulza do przeprosin za niefortunną wypowiedź. „To były słowa, które nie powinny paść – wyrażające brak szacunku wobec państw członkowskich i metodę antydemokratyczną w osiąganiu decyzji politycznych. Chcemy zwrócić Panu uwagę na to, iż tego typu wypowiedzi są nie tylko sprzeczne z kulturą europejską, z tym jak zachowują się cywilizowani ludzie odpowiadający za dobro publiczne, ale są także sprzeczne z misją przewodniczącego PE, który powinien strzec i wyrażać szacunek wobec wszystkich obywateli i wszystkich państw członkowskich” – mówił Kazimierz Michał Ujazdowski.

Anna Fotyga, szefowa MSZ w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, podkreśla, że mechanizm przymusowej relokacji imigrantów jest rozwiązaniem pozatraktatowym, niedopuszczalnym i przeciwskutecznym. „Nawet, jeśli zostanie on złagodzony, dobrowolność po wszystkich wypowiedziach i presji uznałabym za całkowitą fikcję. Należy wzmocnić granice UE i wesprzeć państwa członkowskie, które stoją na straży tych granic” – oceniła Fotyga.