Kolejny staż w Brukseli dla „Kopernika”

Dziś laureatce konkursu nagrodę główną wręczył europoseł Tomasz Poręba – fundator wyjazdu na miesięczny staż w Parlamencie Europejskim.

Do II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Mielcu zawitał dziś Poseł do Parlamentu Europejskiego. Korzystając z okazji spotkania z młodzieżą  europoseł Poręba przekazał uczennicy  tej szkoły bilet na miesięczny staż w Parlamencie Europejskim

– Podkreślić należy, że po raz drugi tytuł laureata otrzymuje uczeń „Kopernika”.  Zawsze zwracam uwagę na to żeby młodzi ludzi uczyli się języków.  Ci sami z umiejętnością języka czują się swobodnie pracując w krajach Unii czy w instytucjach Europejskich .  Staże i wycieczki, które z powodzeniem organizuję dla laureatów  konkursów szkolnych na Podkarpaciu mają stanowić motywację i dopingować ich do nauki – mówił poseł.  – Jest mi niezwykle miło, że razem z  Magdaleną bedzięmy mogli pracować w moim biurze w Brukseli -dodał

Zmagania językowe,  w których zwyciężyła Magdalena Babula organizowano  już po raz szósty z inicjatywy Pani Prezes mieleckiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, Aliny Dziurgot. W tym roku tematem konkursu była” Szkoła”  i do tytułu najlepszego poligloty stanęło 163 uczniów z 9 Szkół Powiatu Mieleckiego.

Dodatkowo w ramach obecności Europosła  i Pana Dyrektora Zbigniewa Rzeźnika odbyła się prelekcja mająca na celu przybliżenie młodzieży szkolnej II LO na czym polega praca w Parlamencie Europejskim. Prelegent zaproponował formułę  aktywnej dyskusji i zadawania pytań przez uczestników. Początkowo nieśmiała rozmowa zmieniła się w gorącą debatę. Uczniowie pytali posła nie tylko o życie zawodowe ale i o prywatne, w kontekście chociażby godzenia życia rodzinnego z pracą. Poseł mówił o sztywnym kalendarzu, z którego korzysta każdy eurodeputowany. To, jak mówił,  organizuje jego czas i dzieli jego pracę na tę w Parlamencie Europejskim i  we własnym Kraju.