Konwencja PiS w Rzeszowie

W Rzeszowie odbyła się regionalna konwencja PiS, podczas której przedstawiono kandydatów m.in. na prezydentów i burmistrzów miast w wyborach samorządowych. Prezes partii Jarosław Kaczyński, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie wziął udziału w konwencji.

Jednym z głównych punktów programu kandydatów tej partii dla Podkarpacia jest zwiększenie dostępności komunikacyjnej regionu poprzez szybką budowę autostrady A4, drogi ekspresowej S19 oraz połączeń kolejowych łączących Rzeszów z innym miastami – powiedział europoseł PiS Tomasz Poręba.

–Podczas kampanii będziemy rozliczać PO z jej rządów. Będziemy pytać, dlaczego tak bardzo opóźniona jest budowa drogi S19, dlaczego w planach rządowych Rzeszów nie jest obszarem metropolitarnym – mówił Poręba. Dodał, że kampania PiS będzie merytoryczna i spokojna, a jednym z punktów programu, ma być stworzenie portalu dla przedsiębiorców z Podkarpacia, gdzie znajdą wszystkie potrzebne informacje m.in. jak pozyskać środki z UE.

– Będziemy też kłaść nacisk, nie tylko podczas kampanii tutaj, ale też w całym kraju, na służbę zdrowia. Będziemy podkreślać, że zawsze najważniejszy jest pacjent – zaznaczył europoseł.

Ugrupowanie przedstawiło kandydatów na prezydentów największych miast w regionie. W Rzeszowie wystartuje były wicekurator oświaty Jerzy Cypryś, a w Przemyślu Janusz Hamryszczak, dyrektor miejscowego szpitala.

Cypryś podkreślił, że Rzeszów zasługuje na zmiany. – Kandyduję, bo chcę pozytywnie zmieniać Rzeszów – mówił. Podkreślił, że zamierza oprzeć swój program wyborczy na trzech filarach: szacunku dla człowieka, czyli większej trosce o zapewnienie dostępu do służby zdrowia i edukacji na każdym szczeblu, rozwoju gospodarczym Rzeszowa oraz „wyzwoleniu w ludziach tego, co najpiękniejsze”. – Prezydent to ten, który słucha radnych i mieszkańców, a nie odwrotnie. I to jest trzeci filar mojego programu wyborczego – powiedział kandydat na prezydenta miasta.

Wśród kandydatów PiS do sejmiku województwa znaleźli się m.in. szef rzeszowskiej Solidarności Wojciech Buczak, obecny marszałek Zygmunt Cholewiński i była wojewoda za czasów rządów PiS Ewa Draus.

Wicemarszałek Marek Kuchciński, który przemawiał na konwencji, przypomniał, że od dziewięciu lat w każdych wyborach PiS zyskuje na Podkarpaciu coraz większe poparcie.

Kuchciński zaznaczył, że w regionie wystartuje dwa tys. kandydatów do wszystkich rad gmin, powiatów oraz do sejmiku województwa. Przypomniał, że obecna kampania będzie się toczyć w cieniu tragedii smoleńskiej. – Idziemy do wyborów, w przekonaniu, że powinniśmy pamiętać, że jako PiS kontynuujemy dzieło Lecha Kaczyńskiego w odbudowie silnej Polski i silnego samorządu, i w walce o to, aby Polska miała godne miejsce w całej UE – dodał.

Wicemarszałek zaapelował o solidarność z krajami, które nie mogą korzystać z tych dóbr z jakich korzysta Polska od czasów wstąpienia do UE. – Myślmy o Ukrainie, Gruzji, a także o Czeczenii, szczególnie dzisiaj, gdy w naszym kraju odbywa się zjazd narodowy Czeczenów z całego świata. Popierajmy ich w walce o niepodległość przed neoimperialną polityką mocarstwa, którą to politykę znamy dokładnie od trzystu lat – mówił Kuchciński.

Po konwencji jej uczestnicy przeszli w marszu z pochodniami pod Krzyż Ofiar Komunistów, gdzie złożyli wieńce i zapalili znicze. W konwencji udział wzięło ok. tysiąca sympatyków PiS.