Przetarg na koncepcję programową budowy S19 Rzeszów-Barwinek rozpisany

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpisała przetarg na opracowanie koncepcji programowej 75-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Babica do Barwinka. „To kluczowy etap budowy S19, gdyż realizacja odcinka do Barwinka nie tylko odblokuje komunikacyjnie Rzeszów i zwiększy dostępność komunikacyjną południowej części województwa podkarpackiego, ale przede wszystkim umożliwi otwarcie Polski na południe Europy” – powiedział Tomasz Poręba.

W ramach zamówienia wykonawca ma przygotować koncepcję programową, obejmującą m.in. analizę i prognozę ruchu, opracowania ekonomiczno-finansowe, organizację i bezpieczeństwo ruchu, dokumentację geologiczno-hydrologiczną i opinię geotechniczną.

Przetarg został podzielony na cztery zadania: Babica – Domaradz (23 km), Domaradz – Miejsce Piastowe (22 km), Miejsce Piastowe – Dukla (10 km) i Dukla – Barwinek (18 km). Na całej długości tej części S19 planowana jest budowa 3 tuneli, 42 estakad o łącznej długości ponad 15 km i przejścia dla zwierząt.

Ogłoszenie przetargu było możliwe dzięki decyzji ministra transportu i staraniom europosła Tomasza Poręby, których efektem było przyznanie prawie 70 mln zł na przygotowanie koncepcji programowej budowy drogi ekspresowej S19 od Rzeszowa do Barwinka. Wcześniej udało się uzyskać pozytywną decyzję środowiskową dla budowy tego odcinka.

„Budowa S19 to podkarpacka racja stanu i inwestycja strategiczna dla Polski. W ostatnim roku jej realizacja bardzo mocno przyspieszyła. Zostały rozpisane przetargi na budowę tej drogi w kierunku Lublina, otwarto część obwodnicy Lublina w ciągu drogi S19, ruszył II etap przetargu na obwodnicę Stalowej Woli i Niska oraz na odcinek Lasy Janowskie-Nisko. Rzeszów-Barwinek jest niezwykle ważny z punktu widzenia regionu i bez wątpienia odciąży istniejące drogi, usprawniając połączenie z południem Europy” – mówi Tomasz Poręba.

S19 stanowi część szlaku komunikacyjnego Via Carpathia, który ma połączyć północ i południe Europy – Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym i Śródziemnym przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Polski, blisko 600-kilometrowy odcinek ma przebiegać od granicy z Litwą w Budzisku, przez Białystok, Lublin i Rzeszów do granicy ze Słowacją w Barwinku.