Czy 600 osób duchownych, pracujących na terenie Ukrainy, będzie musiało opuścić 1,5 miliona swoich wiernych? To pytanie jeszcze nie tak dawno budziło olbrzymie emocje zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Skutki tego mogły być katastrofalne dla życia Kościoła katolickiego na Ukrainie a także niekorzystnie wpłynąć na działalność oświatowo – charytatywną wśród ukraińskich dzieci i młodzieży. Na zmianę decyzji władz ukraińskich wpłynęła wspólna interwencja arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego i Posła do Parlamentu Europejskiego Tomasza Poręby /PiS/.
W sprawie wydawania wiz długoterminowych dla przybywających z zagranicy kapłanów i sióstr zakonnych 29 lipca w Kijowie odbyło się spotkanie arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego z premier Julią Tymoszenko. Duchowni z Polski i z innych krajów mieli trudności z tego powodu, że otrzymali wizy na pobyt w Ukrainie tylko na 180 dni i w lipcu br. powinni opuścić terytorium Ukrainy. Tymoszenko zapewniła hierarchę, że dołoży starań, by duchowni nie napotykali na trudności w uzyskiwaniu wiz długoterminowych.
Równocześnie do działań zmierzających do zmiany zaistniałej sytuacji włączył się Poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba /PiS/. Wystąpił w tej sprawie z interpelacją do Komisji Europejskiej a także skierował list do Pani Premier Ukrainy Julii Tymoszenko, w którym zwracał się z prośbą o udzielenie pomocy osobom duchownym reprezentującym Kościół rzymskokatolicki. Obowiązujący zapis prawny może doprowadzić do sytuacji, w której około 600 osób niosących posługę duszpasterską rzeszy półtora miliona wiernych oraz często ofiarujących pomoc humanitarną, pozostanie niebawem bez prawa wjazdu na terytorium Ukrainy. Jestem przekonany, że Pani interwencja w tej sprawie może doprowadzić do zmiany w zapisie prawnym, który zezwalałby osobom duchownym Kościoła Rzymskokatolickiego posługującym się wizą typu „R” na pobyt przez cały rok na terytorium Ukrainy oraz na przedłużanie tej wizy na kolejne lata – pisał w liście poseł Poręba.
Na posiedzeniu Rady Ministrów Ukrainy 5 sierpnia br. sprawa ta została załatwiona pozytywnie. Roczne wizy dla duchownych, które dotychczas pozwalały na przebywanie na Ukrainie tylko 180 dni, będą teraz pozwalać na nieograniczony pobyt w tym kraju.
Poseł Poręba w swojej interpelacji do Komisji Europejskiej pytał: Czy Komisja Europejska była świadoma istnienia […] utrudnień związanych z wizami typu „R”? Czy KE ma zamiar zareagować i nakłonić stronę ukraińską do zmiany przepisów dyskryminujących katolickich duchownych i w znacznym stopniu utrudniających im wypełnienie posługi duszpasterskiej – dalej pytał poseł.
Poseł Poręba jako członek Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, Delegacji ds. Współpracy Parlamentarnej Unia Europejska – Ukraina oraz zgromadzenia EURO-NEST, skupiającego posłów do Parlamentu Europejskiego oraz parlamentów narodowych wschodnich sąsiadów UE, poprosił również w swojej interpelacji Komisję Europejską o odpowiedź, czy w ramach obecnie negocjowanego porozumienia o współpracy miedzy Unią Europejską a Ukrainą będzie możliwość wprowadzenia takich uregulowań w kontekście wiz, które pozwolą traktować wizę religijną typu „R” jako upoważniającą do legalnego przebywania na terytorium Ukrainy i przekraczania granicy przez cały rok (a więc 365 dni), z możliwością przedłużenia jej ważności na kolejne lata?