Tomasz Poręba spotkał się z komisarzem UE ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnanem

Strasburg, 24 października, 2012

Wczoraj w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, europoseł Tomasz Poręba spotkał się z komisarzem UE ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnanem.

Tematem spotkania były kwestie kluczowe dla Polski z punktu widzenia przyszłej perspektywy budżetowej UE.

Poruszane były zagadnienia wysokości środków, które mają być przyznane Polsce w ramach Wieloletniej Perspektywy Finansowej 2014-2020; limitu absorpcyjnego funduszy unijnych (tzw. capping), kwalifikowalności VAT-u; wydatkowania funduszy europejskich na infrastrukturę kolejową oraz przyszłej makrostrategii dla regionu Karpat.

Jestem z tego spotkania bardzo zadowolony. Uzyskałem odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące stanowiska Komisji Europejskiej w sprawie przyszłego budżetu UE na lata 2014-2020. Rozmawialiśmy nie tylko o wielkości środków dla Polski z funduszu spójności w przyszłej perspektywie finansowej, ale także o szeregu proponowanych w niej zapisów takich jak kwalifikowalność VAT czy warunkowość makroekonomiczna, które mogą bardzo ograniczyć w Polsce pozyskiwanie środków unijnych w kolejnych latach. Rozmawialiśmy też o bardzo poważnie zagrożonym miliardzie euro na modernizację polskiej kolei w ramach obecnej perspektywie finansowej. Zdaniem Komisarza Hahna tylko od polskiego rządu zależy czy pieniądze te nie przepadną i nie wrócą do Brukseli.” – powiedział Tomasz Poręba po spotkaniu.

W kluczowej kwestii odnośnie wielkości przyszłego budżetu UE Johannes Hahn powiedział: „Trudno prognozować, jaki dokładnie będzie kształt przyszłej perspektywy budżetowej UE. Propozycja Komisji Europejskiej, która zakłada zwiększenie budżetu na lata 2014-2020 napotyka w Radzie na duży opór niektórych państw członkowskich. Jedno jest pewne, jeśli środki budżetowe zostaną zmniejszone ucierpią na tym bez wyjątku wszystkie kraje.” – powiedział podczas spotkania.

Z obu stron padła deklaracja dalszej współpracy w tej sprawie. Planowane są również przyszłe spotkania odnośnie tego tematu.