III Igrzyska Europejskie – Święto Sportu w Polsce

III Igrzyska Europejskie – Święto Sportu w Polsce

Pora na wielkie sportowe emocje w Polsce. Region Małopolska i miasto Kraków zorganizują w 2023 roku Igrzyska Europejskie.

W Warszawie, w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego doszło do uroczystego podpisania umowy „Host City and Region Contract” pomiędzy Stowarzyszeniem Europejskich Komitetów Olimpijskich i gospodarzami Igrzysk.

Chciałbym przede wszystkim podziękować Panu Tomaszowi Porębie – pełnomocnikowi Zarządu PKOl ds. III Igrzysk Europejskich za bycie dobrym duchem tych igrzysk. Bez jego pracy koordynacyjnej i logistycznej nie byłoby tej imprezy. Polska ma olbrzymie doświadczenie w organizacji wydarzeń sportowych, które mają charakter międzynarodowy i jestem przekonany, że to doświadczenie zostanie teraz wykorzystane. Cieszę się, że dzięki wysiłkom Pana Kamila Bortniczuka – Ministra Sportu i Turystyki udało się doprowadzić do tego, że te Igrzyska będą jednocześnie eliminacjami do tak ważnych imprez sportowych jak Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, to z pewnością podniesie ich znaczenie – powiedział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki po podpisaniu umowy.

Igrzyska Europejskie Kraków Małopolska 2023 odbędą się na przełomie czerwca i lipca. Gospodarzami imprezy będą Miasto Kraków i Województwo Małopolskie. Ceremonia otwarcia rozpocznie się 21 czerwca na Stadionie Miejskim w Krakowie. Igrzyska Europejskie to dwanaście dni emocji i sportowej rywalizacji na najwyższym europejskim poziomie. Uczestnicy będą rywalizować na obiektach w Krakowie, Krynicy Zdrój, Tarnowie i Zakopanem.

W programie Igrzysk znalazło się 24 dyscypliny sportowe: badminton, boks, gimnastyka, judo, kajakarstwo, kolarstwo, koszykówka 3×3, lekkoatletyka, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, rugby 7, piłka siatkowa plażowa, szermierka, tenis stołowy, wspinaczka sportowa, biegi górskie, karate, kickboxing, MMA, muaythai, piłka nożna plażowa, piłka ręczna plażowa, skoki narciarskie (letnie), teqball. 

Do Polski przyjadą najlepsi sportowcy Starego Kontynentu. Będą rywalizować nie tylko o miejsce na podium. Dobry start zapewni im bowiem przepustkę na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku, a rywalizacja w części dyscyplin będzie równocześnie miała charakter Mistrzostw Europy. To zapewni emocje sportowe na najwyższym poziomie. W wydarzeniu ma wziąć udział 7 tysięcy sportowców reprezentujących niemal 50 krajów.

Dziękuję Panu Premierowi i polskiemu rządowi za wsparcie dla tego wydarzenia oraz zabezpieczenia w budżecie środków, które pozwalają na realizację koniecznych inwestycji zarówno w obszarze sportu, jak i infrastruktury. Wierzę, że dobrze wykorzystamy tę szansę – powiedział gospodarz spotkania, Pełnomocnik Zarządu PKOl ds. III Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023, Tomasz Poręba.

Został już podpisany list intencyjny określający sposób finansowania organizacji III Igrzysk Europejskich, w którym ustalono, że połowę środków pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Województwo Małopolskie i Miasto Kraków sfinansują pozostałe pięćdziesiąt procent, w równych częściach. Środki rządowe przeznaczone na realizację tego wydarzenia to 250 mln złotych. Dotacje obejmą nie tylko inwestycje sportowe. 350 milionów złotych zostanie przeznaczone na dofinansowanie szesnastu inwestycji infrastrukturalnych w Krakowie.