60 milionów rządowego wsparcia na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki na stadionie Resovii!

Na dzisiejszej konferencji z udziałem Premiera i Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego, Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Europosła Tomasza Poręby, pełniącego obowiązki Prezydenta Rzeszowa Marks Bajdaka oraz przedstawicieli Resovii Aleksandra Bentkowskiego i Adriana Rudawskiego, poinformowano o przyznaniu rekordowego rządowego dofinansowania do budowy PCLA w wysokości około 60 mln złotych.

– Jestem szczęśliwa, że ta inwestycja uzyskała tak duże dofinansowanie. Cieszę się, że dziś Pan Premier Piotr Gliński przychylił się do naszego wniosku, który przedstawiałam przy okazji naszej rozmowy w Warszawie. Chciałabym tylko dodać, że gdy byłam w 8 klasie, biegałam tu w zawodach na 600m, a ten stadion wyglądał dokładnie tak samo. Jestem pewna, że dzięki tym środkom Rzeszów zyska piękny obiekt, a nasi lekkoatleci i piłkarze miejsce do rozwijania swojego talentu – powiedziała Ewa Leniart.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba, który od lat zabiegał budowę stadionu przypomniał, że na tą inwestycję sportowy Rzeszów czeka od dawna. W 2019 roku, z jego inicjatywy odbyło się spotkanie z ówczesnym Ministrem Sportu Witoldem Bańką, prezydentem Tadeuszem Ferencem oraz marszałkiem Władysławem Ortylem, podczas którego przyjęto mapę drogową budowy PCLA uwzględniającą wsparcie finansowe rządu oraz samorządu miasta i województwa. Minęło dwa lata, a budowa PCLA stała w miejscu. W styczniu po apelu o jak najszybsze ogłoszenie przetargu ówczesny wiceprezydent Ustrobiński zapewnił w mediach, że Ratusz złoży wniosek o pozwolenie na budowę i ruszy z przetargiem jeszcze w lutym. Po rezygnacji Prezydenta Ferenca, na jaw wyszły problemy z spornymi działkami, które znajdowały się w rękach prywatnych.

– Dzięki Pani Ewie Leniart i zmianom w podejściu Ratusza do tej inwestycji udało się nam w ekspresowym tempie uzyskać sporne działki i dopiąć kwestie dofinansowania. Jestem pewien, że tej inwestycji już nic nie zatrzyma, a za kilka lat wspólnie będziemy mogli podziwiać zmagania lekkoatletów i piłkarzy Resovii na najwyższym poziomie – powiedział Tomasz Poręba.

Inwestycja uzyskała rekordowe dofinansowanie zarodków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które będzie podzielone na trzy transze:

– Mam ogromną przyjemność przekazać, że jako Ministerstwo Sportu zdecydowaliśmy się dofinansować bodowe Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Widzimy dziś obiekt, który służy wielu sportowcom i wielu mieszkańcom Rzeszowa. Chciałbym podkreślić, że to dzięki działaniom i zabiegom Europosła Tomasza Poręby i Pani Wojewody Ewy Leniart udało się uzyskać tak duże dofinansowanie – powiedział Premier Piotr Gliński.

Nowoczesne Centrum Lekkoatletyczne ma powstać na bazie obecnego obiektu przy ul. Wyspiańskiego. Powstanie m.in. kryta sześciotorowa bieżnia licząca 330 metrów, bieżnie rozbiegowe czy strefa siłowni i fizjoterapii, a trybuny pomieszczą prawie 10 tysięcy kibiców.

Fot Zkarchitekci

– To historyczna chwila dla sportu w Rzeszowie. W klubie mamy wielu medalistów zarówno na poziomie krajowym jak i europejskim, a wszystkie sukcesy osiągaliśmy bez odpowiednich warunków do treningu. Teraz, jestem pewien, będziemy mieć możliwość rozwoju talentu każdego młodego sportowca, niezależnie czy trenuje lekka atletykę czy piłkę nożną. Jestem wzruszony, że uda nam się spełnić marzenia wielu osób, chciałbym bardzo serdecznie podziękować Panu Premierowi Piotrowi Glińskiemu, Panu Europosłowi Tomaszowi Porębie i Pani Wojewodzie Ewie Leniart za wszystko co dla nas zrobili – powiedział trener Janusz Mazur, prezes Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki.