Apel Ryszarda Legutki oraz Tomasza Poręby w sprawie nadzwyczajnych działań Parlamentu Europejskiego dotyczących Białorusi

Posłowie do Parlamentu Europejskiego Ryszard Legutko oraz Tomasz Poręba (PiS/EKR) zwrócili się do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka z apelem o podjęcie specjalnych działań związanych z obecną sytuacją na Białorusi.

Wobec siłowego rozpędzenia pokojowej manifestacji w Mińsku oraz bezprawnych aresztowań przedstawicieli opozycji przez białoruskie władze, posłowie PiS poprosili o jak najszybsze zwołanie specjalnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych, Podkomisji Praw Człowieka oraz Delegacji ds. Współpracy z Białorusią, wpisanie specjalnej debaty na temat sytuacji w tym kraju do porządku najbliższej sesji plenarnej w Strasburgu, a także wysłanie do Mińska specjalnej misji obserwacyjnej PE.

Uzasadniając ten wniosek, Tomasz Poręba powiedział: „Myślę, że nadszedł czas, aby instytucje europejskie przestały traktować Łukaszenkę jako partnera, ponieważ widać, że przybrany kurs na ocieplenie z białoruskim dyktatorem poniósł całkowitą klęskę”.

W załączeniu znajdziecie Państwo pełną treść listu.