Bilet do Brukseli dla najlepszych

W niżańskim Liceum Ogólnokształcącym odbył się finał konkursu „Bądź LEADERem wiedzy o Unii Europejskiej”. Trzecia edycja konkursu miała wyjątkowy charakter, bowiem Honorowy Patronat nad imprezą objął europoseł Tomasz Poręba, który dla najlepszego uczestnika z każdej szkoły ufundował nagrodę w postaci wycieczki do Brukseli. Sześciu laureatów niżańskich szkół ponadgimnazjalnych będzie miało okazję zwiedzić zabytki stolicy Belgii oraz zobaczyć „od środka” jak funkcjonuje Parlament Europejski.

W ścisłym finale udział wzięło 16 uczniów wyłonionych ze szkolnych eliminacji. Pierwsza część finału była w formie testu na wiedzę z zakresu Unii Europejskiej. Natomiast w ostatnim etapie zadaniem finalistów było zaprezentować w formie prezentacji multimedialnej walory turystyczne powiatu niżańskiego. Z pewnością była to najciekawsza część finału, która na komisji konkursowej, zebranych gościach i kibicujących uczniach zrobiła ogromne wrażenie. Finaliści mieli wiele ciekawych pomysłów promujących poszczególne gminy powiatu.

„Dziękuję za zaangażowanie z jakim prezentujecie swoje pomysły. Doskonale znacie ziemię, z której się wywodzicie i w której mieszkacie. Macie pomysł co zrobić, aby zareklamować powiat niżański nie tylko w województwie, ale i w Polsce i na świecie. Potrafiliście wyłuskać perełki, w których kryje się wielki potencjał promocji regionu. Widzę też, że z dużą chęcią i powagą podeszliście do konkursu. Bardzo szybko chłoniecie wiedzę, to zaprocentuje w przyszłości ” – mówił europoseł.

Zebrani wykorzystali obecności Tomasza Poręby i zostali zaznajomieni z tym jak od podszewki wygląda praca europarlamentarzysty. Oprócz wykładu na sali głównej, europoseł spotkał się także z uczniami w trakcie lekcji. Młodzież z dużą ciekawością pytała gościa o szczegóły wykonywanej profesji i o zainteresowania pozazawodowe. Poręba zachęcał młodzież do nauki języków obcych, bo jak zauważył ten kto potrafi władać przynajmniej jednym językiem obcym, ten ma większe szanse na rozwinięcie kariery zawodowej.

„Jeżeli mogę was o co poprosić, to proszę, abyście szczególny nacisk położyli na naukę języków obcych. Ci, którzy perfekcyjnie znają czy to język angielski, czy niemiecki nie mają większych problemów na rynku pracy. Wiem, że powiat niżański boryka się z problemem bezrobocia, które duże jest szczególnie wśród osób młodych. Odpowiednie wykształcenie i znajomość języków daje wam szerszy wachlarz możliwości odnalezienia się na rynku pracy” – zachęcał Poręba.

Po wyłonieniu laureatów konkursu europoseł wręczył symboliczny bilet do Brukseli najlepszemu uczniowi z każdej szkoły. W konkursie brali udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu niżańskiego z: Niska (LO i RCEZ), Jeżowego (LO), Ulanowa (LO), Rudnika nad Sanem (LO i ZS).

Organizatorem konkursu już od trzech edycji jest Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, która dla najlepszych ufundowała również cenne nagrody.