Bruksela pamięta o katastrofie pod Smoleńskiem

Uroczysta Msza Święta, koncert i wystawa w Parlamencie Europejskim – to niektóre elementy brukselskich obchodów pierwszej rocznicy katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Jako pierwszy do rocznicy katastrofy odniósł się już w poniedziałek Jerzy Buzek. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, otwierając sesję w Strasburgu przypomniał o zbliżającej się rocznicy. – Za kilka dni, 10 kwietnia, minie rok od katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Zginęło w niej 96 osób, w tym Prezydent Polski wraz z małżonką i 18 polskich parlamentarzystów. Większość z tych, którzy zginęli pełniła najważniejsze funkcje państwowe. Byli oni także osobiście znani wielu obecnym na tej sali – powiedział. Jednocześnie podkreślił, że przyczyny katastrofy nie zostały jeszcze dotąd w pełni wyjaśnione. – Nadal czekamy na informacje w tej sprawie. W tych dniach łączymy się ponownie z osobami pozostającymi w żałobie po swoich najbliższych – stwierdził Buzek.

Dokładnie w rocznicę tragicznego wypadku, 10 kwietnia w kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli (w tak zwanym kościele „polskim”, bo tu w niedziele odbywają się msze święte po polsku) odbędzie się uroczysta msza święta w intencji ofiar – Pary Prezydenckiej i pozostałych 94 osób. Msza będzie koncelebrowana przez Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli, księdza prałata Ryszarda Sztylpę, a zamówili ją i wezmą w niej udział wszyscy trzej polscy ambasadorzy w Brukseli: ambasador przy Królestwie Belgii, Sławomir Czarlewski, ambasador przy Unii Europejskiej, Jan Tombiński i ambasador przy NATO, Bogusław Winid. Podczas mszy wystąpi Chór Domino Cantes.

Wieczorem tego samego dnia, o godz. 20.00 specjalny wieczór i oraz koncert „Ad Memoriam” w wykonaniu polskich artystów (wstęp wolny) rozpocznie się w Centrum Polskie, rue du Croissant 68, 1190 Bruksela. Ta uroczystość jest organizowana z inicjatywy ruchu Solidarni 2010, który powstał prawie rok temu właśnie po katastrofie pod Smoleńskiem.

Parlament Europejski również nie zapomina o tragedii. We wtorek, 12 kwietnia z inicjatywy trzech polskich eurodeputowanych: Ryszarda Legutki, Tomasza Poręby i Ryszarda Czarneckiego zostanie otwarta wystawa, poświęcona katastrofie. Ekspozycja będzie się mieścić w prestiżowym i uczęszczanym miejscu na parterze gmachu głównego. – Wystawa ma na celu oddanie niezwykłego doświadczenia zbiorowego w okresie żałoby po Prezydencie Rzeczpospolitej Lechu Kaczyńskim i wszystkich ofiarach katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem – mówi prof. Ryszard Legutko. Zgromadzone fotografie przedstawiają jednak obrazy nie tylko żałoby w pierwszych dniach po katastrofie, ale i dowody na niszczenie wraku samolotu przez rosyjskie służby. Jak przypomina Legutko, prawie pół miliona Polaków podpisało petycję domagającą się międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy. A Tomasz Poręba dodaje, że sami polscy eurodeputowani robią wszystko, by katastrofa nie została zapomniana: było już m.in. publiczne wysłuchanie w tej sprawie, zajmuje się tym również parlamentarna Komisja Petycji, a posłowie oczekują także zaangażowania się Komisji Europejskiej w wyjaśnienie przyczyn wypadku. Wystawie, organizowanej przez Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, towarzyszyć będzie pokaz krótkiego filmu dokumentalnego. Patronat honorowy nad ekspozycją Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska. Dzień później odbędzie się kolejna msza święta, tym razem zamówiona przez europarlamentarzystów.

Dominika Ćosić