„Debata o Polsce” z mieszkańcami Stalowej Woli

W piątek 11 czerwca w Auli Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli ponad 100 osób debatowało z europosłem Tomaszem Porębą, senatorem Zdzisławem Pupą oraz posłem na Sejm RP Antonim Błądkiem o pozycji Polski na arenie międzynarodowej i sytuacji wewnętrznej kraju. Debata oprócz merytorycznej prelekcji charakteryzowała się żywą interakcją pomiędzy słuchaczami prelegentami.

Tomasz Poręba w swojej prelekcji przedstawił najważniejsze wiadomości z pracy europosła w odniesieniu do aktualnych wydarzeń politycznych i gospodarczych. Przedstawił również swoją inicjatywę dotycząca debaty w PE pomocy finansowej dla naszego kraju z racji klęski powodziowej. Inicjatywa europosła w tym zakresie spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród zebranych oraz wywołała żywą dyskusję na ten temat. Tomasz Poręba wyraził nadzieję, że wypracowane stanowiska podczas debaty oraz znane już wcześniej pomysły Prawa i Sprawiedliwości dotyczące ochronie przeciwpowodziowej będą skutecznie realizowane przez rząd Donalda Tuska. Eurodeputowany przedstawił zebranym sytuacje obrazujące prowadzenie polityki zagranicznej, a dosłownie jej brak. Podkreślił, że fundamentem polityki zagranicznej Donalda Tuska jest uległość i „poklepywanie się po plecach”. Przypomniał również rolę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który podczas swojej niedokończonej kadencji wykreował Polskę na lidera państw środkowo-europejskich oraz krajów nadbałtyckich. Jednocześnie przypomniał, że ten sam kierunek działania umacniania pozycji Polski w regionie prowadził Jarosław Kaczyński podczas pełnienia funkcji premiera. Tomasz Poręba wspominał, że jeszcze jako doradca grupy Unia na Rzecz Narodów miał zaszczyt uczestniczyć w rozmowach premiera Kaczyńskiego z najwyższymi przedstawicielami Komisji Europejskich oraz przedstawicielami państw wspólnoty europejskiej.

Na zakończenie debaty poruszono kwestie zbliżających się wyborów na prezydenta Polski. Tomasz Poręba podkreślił, że wybór który nas czeka nie dotyczy tylko i wyłącznie spraw wewnętrznych ale będzie też dotyczył pozycji Polskim na arenie międzynarodowej. Jak zaznaczył wybór Jarosława Kaczyńskiego na Prezydenta Polski gwarantuje utrzymanie pozycji lidera w naszym regionie oraz odważną, aktywną i pozbawiona kompleksów politykę międzynarodową.

Europoseł odpowiadał także na liczne pytania z sali. W głównej mierze dotyczyły one inicjatyw w Parlamentu Europejskiego a także prowadzenia kampanii wyborczej kandydata Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego na Prezydenta RP.