Debata o prześladowaniu Chrześcijan

Debata o prześladowaniu Chrześcijan

Na wniosek m.in. Europosła Tomasza Poręby i grupy ECR Parlament Europejski zdecydował o debacie na temat prześladowania Chrześcijan.

Parlament Europejski na wniosek grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów przeprowadzi debatę nt. prześladowanych chrześcijan w Nigerii. Odbędzie się ona w środę po południu.

Wniosek w poniedziałek zapowiedział europoseł PiS Tomasz Poręba. Ostatecznie został on poparty przez Parlament Europejski.

Europoseł PiS Kosma Złotowski argumentował na sali plenarnej, że liczba prześladowanych chrześcijan stale wzrasta i dziś dotyka 360 milionów osób na całym świecie, czyli 20 mln więcej niż dwa lata temu. Ponadto – jak zauważył – w zeszłym roku zginęło 5900 chrześcijan, co stanowi wzrost o 20 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

„To jest poważny problem. Wczoraj, podczas niedzielnego nabożeństwa w kościele (w mieście Owo) doszło do masakry, podczas której zostało zamordowanych co najmniej 50 osób. Jest to wystarczający powód, żeby tym tematem zajął się Parlament Europejski” – zaznaczył Złotowski.

Sprawę prześladowanych w Nigerii chrześcijan podniósł także Tomasz Poręba w swojej wystosowanej do Komisji Europejskiej 30 maja interpelacji, w której dopytywał, jakie działania zamierza podjąć KE w celu zapewnienia chrześcijanom wolności wyznania i co zamierza zrobić, by tragiczne incydenty, które za podstawę mają przemoc na tle religijnym, nie miały więcej miejsca.

„Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie, a w Nigerii nosi to już znamiona konsekwentnie realizowanej eksterminacji. Unia Europejska nie może dłużej milczeć w tej sprawie” – zaznaczył Poręba.