Degustacja podkarpackiego wina w PE. Apel do polskiego Sejmu w sprawie polskiego winiarstwa

W środę 30 marca br. w Parlamencie Europejskim odbyła się degustacja podkarpackich win oraz produktów i potraw regionalnych przygotowywanych w oparciu o tradycyjne receptury z regionu podkarpackiego. Organizatorem był europoseł z Podkarpacia Tomasz Poręba.W prezentacji wzięło udział kilkaset osób, a jej celem oprócz promocji Podkarpacia w Europie, było także zwrócenie uwagi na istniejące problemy polskich winiarzy.

W związku z tym Tomasz Poręba wraz z podkarpackimi winiarzami zwrócił się z apelem do Marszałka Sejmu RP o podjęcie wszelkich możliwych działań mających na celu usunięcie istniejących barier administracyjno-prawnych, które uniemożliwiają rozwój winiarstwa gronowego z własnych nasadzeń w naszym kraju. Jest to związane z niedostosowania polskiego ustawodawstwa do regulacji europejskich. Dlatego potrzebą chwili jest natychmiastowe przyjęcia wszystkich możliwych rozwiązań zgodnych z europejskim prawem, pozwalającym polskim winiarzom na rozwój tej ważnej gałęzi rolnictwa. W wyniku niedostosowania prawa polskiego do regulacji europejskich winiarzy w Polsce traktuje się jako podmioty przemysłowe. Istnieje więc konieczność dostosowania polskiego ustawodawstwa do wymogów art. 38.3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej traktującego o rolnictwie.

W tej sprawie europoseł Tomasz Poręba zwróci się również do Komisji Europejskiej z interpelacją w sprawie zgodności polskich przepisów dotyczących prawa winiarskiego z regulacjami Unii Europejskiej.

„Celem prezentacji podkarpackiego wina i potraw regionalnych, była promocja województwa Podkarpackiego, jego zdrowej i ekologicznej żywności, a także zwrócenie uwagi na główne obszary ograniczeń hamujących rozwój winiarstwa gronowego z własnych upraw w Polsce. Wynika to z niedostosowania polskiego ustawodawstwa do regulacji europejskich. Liczymy, że ten problem zostanie jak najszybciej rozwiązany przez polski parlament. Jestem bardzo rad, że zarówna ubiegłoroczna wystawa prac Zdzisława Beksińskiego, która promowała Podkarpacie przez wybitną sztukę i kulturę jak i wczorajsza prezentacja tradycyjnych wyrobów wędliniarskich oraz win, cieszyła się tak dużym zainteresowaniem wielu osób. Mam nadzieję, że wiele z nich odwiedzi wkrótce nasz region” – powiedział Tomasz Poręba.

Podczas wczorajszej degustacji można było skosztować wina produkowane przez winiarzy z okolic Jasła, Sanoka, Rzeszowa i Jarosławia, a także regionalne produkty przygotowane przez zakłady wędliniarskie z Pilzna, Górna i Jarosławia.

W załączniku znajdą Państwo pełną treść apelu do Marszałka Sejmu RP Grzegorza Schetyny.

Materiał filmowy można obejrzeć w dziale Wideo lub na YouTube.