Deklaracja i wspólne „TAK” dla ratowania mieleckiej kolei

W Mielcu odbyła się trzecia już konferencja dotycząca rewitalizacji odcinka Ocice-Mielec-Dębica linii kolejowej nr 25. Parlamentarzyści, samorządowcy przedstawiciele środowisk gospodarczych i społecznych podpisali się pod deklaracją działania na rzecz modernizacji tej linii. Spotkanie zorganizowali europoseł Tomasz Poręba i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Tematem konferencji była przyszłość i mechanizmy finansowania mieleckiej kolei, którą jeszcze niedawno planowano całkowicie zlikwidować. Dziś w Mielcu w konferencji zorganizowanej przez europosła Tomasza Porębę i Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla uczestniczyli parlamentarzyści oraz samorządowcy jak również władze PKP PLK. Przy „okrągłym stole” zasiedli także przedstawiciele regionalnych instytucji, środowisk gospodarczych i społecznych żywo zainteresowanych losem mieleckiej kolei.

Podczas spotkania przyjęto przez aklamację wspólne stanowisko wskazujące potencjalne źródła finansowania modernizacji mieleckiej kolei. Pieniądze na rewitalizację odcinka Dębica-Mielec-Ocice mogłyby pochodzić ze środków budżetu państwa, przyszłego Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Rozwój Polski Wschodniej, planowanego przez rząd programu „Inwestycje Polskie” oraz budżetu samorządów. Deklarację w imieniu uczestników podpisał europoseł Tomasz Poręba.

„To była bardzo dobra i konieczna konferencja – kolejna zorganizowana w Mielcu na rzecz ratowania mieleckiej linii kolejowej. Tylko wspólne, ponadpolityczne działanie może doprowadzić do remontu tej linii. Jej znaczenie dla północnej części województwa i takich miast jak Mielec, Dębica, Tarnobrzeg jest kluczowe” – przekonywał europoseł PiS. „Po dzisiejszej konferencji jestem większym optymistą, że uda się znaleźć środki na ten cel, zwłaszcza, że nowy zarząd województwa chce aktywnie włączyć się we wszelkie działania służące rozwojowi kolei na Podkarpaciu” – dodał Tomasz Poręba.