Europoseł PiS broni abp. Michalika. „Brutalny atak”

Tomasz Poręba, europoseł PiS z Podkarpacia, jest kolejnym politykiem, którego uraziły słowa Janusza Palikota o arcybiskupie Józefie Michaliku. Palikot nazwał hierarchę „chamem”. – Zaatakował najważniejsze dla Polaków od tysiącleci wartości – napisał Poręba w specjalnym oświadczeniu.

W miniony wtorek w Radiu ZET w rozmowie z Moniką Olejnik Janusz Palikot powiedział: „Michalik jest takim samym chamem, jak Rydzyk”.

Dzisiaj oświadczenie wydał w tej sprawie europoseł Tomasz Poręba. „Kilka dni temu Janusz Palikot mówiąc na antenie jednej ze stacji radiowych o Kościele katolickim zaatakował w sposób niezwykle brutalny księdza Arcybiskupa Józefa Michalika. Użył on przy tym słów, które stawiają go poza wszelkimi granicami kultury politycznej. Wypowiedź ta nigdy nie powinna mieć miejsca. Niestety, jak dotąd nie spotkała się ona z jakimkolwiek potępieniem zarówno ze strony rządzących Polską politycznych elit jak i popierających ich głównych polskich mediów. To smutny obraz naszej współczesnej rzeczywistości” – czytamy w liście.

Poręba uważa, że „najwyższy czas, aby zatrzymać szaleństwo Palikota, który obraził imiennie hierarchę Kościoła katolickiego i miliony wierzących Polaków”. „Przekroczył tym samym ustanowione i akceptowane normy społeczne. Zaatakował najważniejsze dla Polaków od tysiącleci wartości. Bo Polska trwa tylko dzięki wierze narodu wspieranego przez duchownych Kościoła” – uważa Poręba.

Jego zdaniem słowa Palikota to „część przemyślanej akcji mającej zniszczyć polską religijność, tradycję i kulturę”.

„Dziś przy całkowitej bierności państwa i rządzących nim elit, tylko od nas, inaczej myślących Polaków zależy, czy uda nam się te najdroższe dla nas wartości zachować. Wierzę, że już niedługo doczekamy takich dni, gdy osoby jak Palikot będą tylko niemiłym wspomnieniem trudnych dla Polski czasów” – kończy swoje oświadczenie Tomasz Poręba.

Wcześniej list otwarty w sprawie wypowiedzi Janusza Palikota wystosowały władze Przemyśla. Prezydent Robert Choma i przewodniczący Rady Miasta Przemyśla Jan Bartmiński. „W naszym odczuciu użycie określenia „cham” w znaczeniu nie biblijnym, lecz potocznym i obraźliwym, narusza nie tylko autorytet Arcybiskupa, ale godzi w wizerunek naszej lokalnej społeczności i nie mieści się w kanonach debaty publicznej przyjętych w demokracji” – napisali w oświadczeniu.

Jeszcze wcześniej głos zabrał rzeszowski poseł Solidarnej Polski Kazimierz Jaworski . Jego zdaniem Palikot „obrzucił inwektywami naszego duszpasterza”. Senator 14 kwietnia organizuje w Rzeszowie marsz pod hasłem „Stop laicyzacji”.