Kandydatów do PE przedstawił w niedzielę w Rzeszowie przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński.
– Będziemy przekonywać, że Polska Wschodnia, w tym Podkarpacie, musi być w sposób szczególny traktowane w planach rządu, że warunkiem rozwoju Polski jest zrównoważony rozwój, że rząd PO-PSL z tym sobie nie radzi i na przykład nie jest w stanie na Podkarpaciu – wbrew wielu obietnicom – dokończyć budowy autostrady A4, która miała być już na Euro 2012 – powiedział Poręba.
Na drugim miejscu znalazła się Alicja Zając – senator z Jasła, była przewodnicząca rady powiatu w Jaśle, działaczka Polskiego Czerwonego Krzyża, członek NSZZ „Solidarność”.
Z trzecią lokatą do PE wystartuje Stanisław Ożóg – poseł na Sejm V, VI i VII kadencji, prezes PiS w Okręgu rzeszowskim, były burmistrz Sokołowa Młp. dwóch kadencji i dwukrotny starosta rzeszowski.
Na kolejnych miejscach znajdują się: poseł Stanisław Piotrowicz z Krosna, w 2005 i 2007 roku wybrany na senatora; Bogdan Romaniuk – członek Zarządu województwa podkarpackiego, radny wojewódzki III i IV kadencji, starosta kolbuszowski w latach 2002-2006; Józefa Hrynkiewicz – profesor nauk humanistycznych, socjolog, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Warszawskim, posłanka na Sejm VII kadencji.
Kolejne miejsca zajmują: Tadeusz Pióro z Sanoka, członek Zarządu województwa podkarpackiego, były radny wojewódzki; Krystyna Wróblewska, nauczycielka, dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, radna Rzeszowa; Andrzej Ćwierz – doktor fizyki, poseł V i VI kadencji, były członek delegacji Sejmu RP do Rady Europy, wiceprzewodniczący delegacji Sejmu RP do zgromadzenia Unii Zachodnioeuropejskiej.
Z numerem 10. listę zamyka Lidia Błądek – wiceprzewodnicząca sejmiku województwa podkarpackiego, notariusz, nauczyciel akademicki, samorządowiec, posłanka II kadencji.
Wybory do PE odbędą się w Polsce w maju tego roku. Wybierzemy 51 europosłów.
(NZ)