Europoseł Tomasz Poręba pozywa dziennik „Rzeczpospolita” i portal OKO.press

Europoseł Tomasz Poręba pozywa dziennik „Rzeczpospolita” i portal OKO.press

Europoseł Poręba zgodnie z zapowiedzią złożył pozwy przeciwko gazecie „Rzeczpospolita” oraz portalowi OKO.press w związku z kłamliwymi i uderzającymi w jego wizerunek artykułami.


W ostatnich miesiącach portal OKO.press opublikował serię artykułów podważających zdolności finansowe Europosła do nabycia posiadanych przez niego nieruchomości. Z kolei gazeta „Rzeczpospolita” kilka miesięcy wcześniej opublikowała artykuł sugerujący udział europosła Tomasza Poręby w głośnej medialnie aferze katarskiej. Oba artykuły odbiły się szerokim echem w mediach i zdaniem europosła Tomasza Poręby kłamliwie uderzyły w jego wizerunek nie tylko jako polityka, ale też osoby działającej aktywnie w innych obszarach.


W związku z tym, zgodnie z zapowiedzią Tomasz Poręba skierował do Sądu Okręgowego w Rzeszowie pozew o ochronę dóbr osobistych i zadośćuczynienie przeciwko wydawcy dziennika „Rzeczpospolita” oraz autorkom materiału prasowego, który sugerował, że ma on związek z aferą korupcyjną „Katargate” w Parlamencie Europejskim. Tekst ukazał się w styczniu br. na łamach papierowego i elektronicznego wydania „Rzeczpospolitej”. Tymczasem jak na platformie X napisał reprezentujący europosła mecenas Bartosz Lewandowski z warszawskiej kancelarii Khanzadyan Lewandowski i Partnerzy – Tomasz Poręba nigdy – wbrew sugestiom i twierdzeniom w artykule – nie „przewijał się” w belgijskim śledztwie korupcyjnym, co potwierdzają uzyskane oficjalnie dokumenty. Tekst był powielany w szeregu mediów i stał się podstawą ataków na posła i jego rodzinę.
 
Podobnie jak seria artykułów w portalu OKO.press sugerujące m.in, że europosła Porębę nie było stać na nabycie nieruchomości i że wydawał więcej niż zarabiał. – Ta niemająca nic wspólnego z rzeczywistością insynuacja także nie wytrzymuje konfrontacji z materiałem dowodowym zaprezentowanym w pozwie – dodał mecenas Bartosz Lewandowski.
 
Dość tego! Od początku roku w niektórych mediach próbuje się uderzać w mój wizerunek i podważa moją uczciwość. Nie mogę na to pozwolić, zwłaszcza, że najbardziej cierpi na tym moja rodzina. Nigdy, wbrew temu co napisała „Rzeczpospolita”, moja osoba nie była badana w tzw. aferze katarskiej, bo zwyczajnie nie mogła, gdyż nigdy nie miałem z nią żadnego związku. Ordynarnie kłamie też na mój temat OKO.press. Wszystko co posiadam pochodzi z wykonywanej przeze mnie pracy. Jest nabyte w sposób legalny i do bólu transparentny. Nie przepisuję majątku na żonę. Wszystko mam udokumentowane. Składam pozwy i będę dochodził swoich spraw w sądzie- powiedział europoseł Tomasz Poręba.
 
Przed sądem Tomasz Poręba domaga się przeprosin oraz zasądzenia 100.000 zł od wszystkich pozwanych, które chce przeznaczyć na sportowy cel społeczny.