Europoseł Tomasz Poręba wygłosił wykład o Parlamencie Europejskim dla uczniów I LO w Mielcu


W miniony piątek, do I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu zawitał europoseł z Podkarpacia Tomasz Poręba. Podczas spotkania z licealistami zaprezentował ciekawy wykład o zasadach funkcjonowania Parlamentu Europejskiego.

Młodzież miała okazję odświeżyć podstawowe informacje dotyczące Unii Europejskiej. Polityk wyjaśnił m.in. ile posłów pracuje w Europarlamencie, jak działają jego poszczególne delegacje oraz ilu mieszkańców liczy UE. Poseł poruszył także wiele zagadnień związanych z praktyczną stroną jego pracy. Dokładnie opowiedział na czym ona polega, obrazując wypowiedź małym kalendarzem europosła, który zawiera jego całoroczny plan zadań. Tomasz Poręba wyjaśnił również jakie działania są podejmowane w Parlamencie Europejskim oraz jakie skutki mogą one powodować dla Polski.

Wykład wzbudził duże zainteresowanie jego uczestników. Najlepszym tego dowodem były liczne pytania licealistów kierowane do europosła. – Jak ocenia Pan prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej? Jak podsumowałby Pan ostatni szczyt UE w Brukseli? – pytali uczniowie. Polityk odpowiadał na wszystkie pytania, ukazując różne aspekty poszczególnych problemów.

– Bardzo mocno zachęcam do nauki języków obcych, gdyż ich znajomość naprawdę otwiera wiele możliwości w życiu zawodowym- mówił Tomasz Poręba, który postanowił zmobilizować licealistów do nauki, nie tylko słowem, ale i czynem. Zaproponował konkurs wiedzy o UE, a dla jego zwycięzców możliwość miesięcznego stażu w Brukseli. – Poseł zadeklarował, że przez co najmniej dwa lata, co miesiąc, będzie organizował bezpłatne takie staże dla dwóch naszych uczniów i jednego nauczyciela – potwierdził dyrektor I LO Janusz Świętoń i dodał – podobnie jak europoseł uważam, że nauka języków obcych jest dziś bardzo ważna. Dlatego w naszej szkole istnieje profil językowy, który w przyszłości planujemy poszerzyć i wzbogacić o nowe przedmioty powiązane m.in. z nauką języka