Film National Geographic o Smoleńsku. PiS chce interwencji MSZ

Politycy PiS zwrócili się do MSZ o podjęcie działań zmierzających do umiędzynarodowienia śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej. Chcą również, aby polska dyplomacja interweniowała ws.”skandalicznego filmu” wyemitowanego przez kanał National Geographic pt. „Śmierć prezydenta”. – W filmie prezentuje się wyłącznie wersję rosyjską, i to w skrajnym ujęciu – wyjaśnił Antoni Macierewicz.

Antoni Macierewicz, szef sejmowego zespołu wyjaśniającego okoliczności katastrofy smoleńskiej, powiedział podczas konferencji prasowej w sejmie, że PiS wielokrotnie bezskutecznie zwracał się do polskich władz, by skierowały do międzynarodowych instytucji, takich jak NATO czy Unia Europejska, „prośbę o wsparcie w śledztwie smoleńskim w związku z zachowaniem i stanowiskiem Federacji Rosyjskiej”.

Macierewicz poinformował, że zespół, którego pracami kieruje, jest w posiadaniu dokumentu (chodzi o odpowiedź prywatnej osoby na pytanie w trybie dostępu do informacji publicznej – red.), z którego wynika, że MSZ do grudnia ub. roku nie wystąpiło w tej sprawie z ani jedną notą dyplomatyczną skierowaną do NATO lub UE.

– Mamy sytuację zupełnego bojkotu przez MSZ i Radosława Sikorskiego wysiłków na rzecz uzyskania lepszej sytuacji w śledztwie smoleńskim, mimo że zwracaliśmy uwagę, że unijne rozporządzenia i regulacje prawne Parlamentu Europejskiego nakazują rządowi włączenie ekspertów do tego śledztwa – powiedział poseł PiS.

Rozporządzenie 996/2010

Macierewicz skonkretyzował, że chodzi o rozporządzenie 996/2010 w sprawie badania wypadków i incydentów w lotnictwie cywilnym, które – jego zdaniem – pozwala na włączenie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego oraz ekspertów z innych państw członkowskich w prowadzenie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Europoseł PiS Tomasz Poręba zaznaczył, że razem z europosłem Ryszardem Legutką, zwrócili się do Wysokiej Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Catherine Ashton i Komisji Europejskiej z pytaniem dot. jej rozmowy z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem w sprawie zwrotu do Polski wraku Tu-154M.

Według służb prasowych Ashton, temat zwrotu wraku został poruszony na marginesie grudniowego szczytu UE – Rosja. O poruszenie sprawy podczas szczytu prosił szef polskiego MSZ.

Europosłowie Legutko i Poręba w swojej interpelacji proszą o informację jakiej konkretnie odpowiedzi udzielił rosyjski polityk oraz czy sprawa będzie poruszana na kolejnych szczytach.

– Liczymy również, że nastąpi wreszcie interwencja MSZ ws. skandalicznego filmu National Geographic w związku z próbą rozpowszechniania tego filmu na całym świecie, w którym prezentuje się wyłącznie wersję rosyjską, i to w skrajnym ujęciu. (…) Rząd może podjąć interwencję, włącznie z wejściem na drogę prawną, gdyby National Geographic nie dokonał znaczących zmian – powiedział Macierewicz.

Rosyjski protokół z dnia katastrofy smoleńskiej

Poinformował ponadto, że dotarł do dokumentu Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej z dnia katastrofy, z 10 kwietnia 2010 roku, będącego prokuratorskim opisem z oględzin miejsca tragedii.

– Metr po metrze opisuje obszar katastrofy, a w szczególności obszar, na którym miałaby stać pancerna brzoza”. Udowadnia, że nie była ona, w tamtym czasie, między godziną 15 a 20, ścięta na wysokości, która mogłaby zagrozić samolotowi – powiedział polityk PiS. Dodał, że jeszcze wkrótce przedstawi szczegóły dokumentu.

Ne udało się uzyskać stanowiska MSZ ws. konferencji posłów PiS.

(db)