II Powiatowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

12 kwietnia 2013 r. rozstrzygnięto finał II Powiatowego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej pod hasłem „Młodzi przyszłością Zjednoczonej Europy – Obywatel w Unii Europejskiej”.

Zwycięzcy pojadą w nagrodę do Brukseli na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego Tomasza Poręby. Fundatorami pozostałych nagród był Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec i Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś.

Pierwszy etap konkursu, który odbył się w marcu w trzech szkołach ponadgimnazjalnych powiatu kolbuszowskiego, spośród kilkudziesięciu uczestników konkursu wyłonił piętnastu finalistów. W następnej kolejności uczestnicy II etapu przystąpili do 60 minutowego testu wiedzy z zakresu integracji europejskiej, zasad funkcjonowania najważniejszych instytucji UE i historii Wspólnoty. Trójka najlepszych: Katarzyna Bytkowska i Marek Fryc z LO w Kolbuszowej oraz Konrad Brzoza z ZST w Kolbuszowej, w nagrodę za najlepsze wyniki odwiedzi Bruksele oraz Parlament Europejski.

Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Starostę Kolbuszowskiego Józefa Kardysia.

Konkurs wiedzy europejskiej, jest jednym z wielu organizowanych przez Europosła Tomasza Porębę na całym Podkarpaciu. Dzięki programowi wspierania młodzieży, z całego województwa Parlament Europejski poznało już kilkuset przedstawicieli młodego pokolenia, w zeszłym roku z terenu Powiatu Kolbuszowskiego piątka uczestników była w Brukseli.

– „Wierzę, że dzięki temu konkursowi kolbuszowska młodzież jeszcze bardziej zapoznała się z zasadami funkcjonowania Unii Europejskiej. Cieszę się, że zwycięzców będę mógł gościć w Brukseli, gdzie zobaczą z bliska funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego oraz zwiedzą stolicę Europy” – powiedział Tomasz Poręba.