Jarosław Kaczyński w Czarnej, Kraczkowej i Markowej

W Czarnej odbyło się dzisiaj spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. Oprócz sporej grupy mieszkańców w spotkaniu uczestniczyli kandydaci PiS do samorządów w powiecie łańcuckim. Prezes Kaczyński zachęcał wszystkich do udziału w wyborach i przedstawił najważniejsze założenia programu PiS dla samorządów.

Jarosława Kaczyńskiego w Czarnej przywitał pochodzący z tej gminy, jej dawny wójt, a obecnie poseł Kazimierz Gołojuch. Poseł przypomniał, że pięć lat temu w gminie Czarna Lech Kaczyński zdobył najwięcej głosów. – Chciałem za to serdecznie podziękować. Mój brat niestety już nie żyje, ale to poparcie, które tu uzyskał, jest czymś trwałym. Zapamiętamy to. On o tym pamiętał, ja będę pamiętał i jesteśmy wdzięczni. On już stamtąd, ja stoję przed państwem – rozpoczął swoje przemówienie Kaczyński

Temat przewodnim Prezesa PiS, były nadchodzące wybory i związana z tym sytuacja samorządów. – Przed nami podjęcie decyzji. Decyzji odnoszącej się do naszego życia publicznego, do naszych gmin, powiatów i województw. Krótko mówiąc do władzy samorządowej – mówił Kaczyński. – Dokładnie mamy przed sobą dwie decyzje. Pierwszą z nich jest decyzja o wzięciu udziału w głosowaniu, bo bardzo dużo naszych rodaków, naszych współobywateli, akurat w tych wyborach nie bierze udziału. Frekwencja nie jest wysoka. Mam więc obowiązek, ale obowiązek który wykonuję z głębokim przekonaniem, prosić państwa aby państwo w tych wyborach uczestniczyli – zachęcał.

Kaczyński podkreślał, że to bardzo ważne dla polskiej demokracji i samorządu. Zaznaczył, że ma to również znaczenie dla realizacji planu z którym PiS idzie na te wybory. – Bo my chcielibyśmy, żeby samorząd po tych wyborach zaczął, przynajmniej tam gdzie będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość, ale z czasem wszędzie, odgrywać nieco inną rolę niż ta, która jest realizowana obecnie- zapowiadał Prezes. Zaznaczył przy tym, że jeśli coś się nam udało w tym dwudziestoleciu, to są to właśnie samorządy. – Ta gmina jest też tego doskonałym przykładem – dodał.

Przedstawiając konkrety programu PiS Kaczyński mówił, że każda gmina powinna mieć strategię rozwoju. I to nie byle jaką, pisaną tak samo dla każdej gminy, ale dostosowaną do możliwości i szans każdego samorządu. – My w naszym programie mamy plan powołania Akademii Samorządowej, która będzie tego uczyła. Jedną z propozycji jest zawieranie przez wójtów, burmistrzów i prezydentów pewnego rodzaju umów z obywatelami. Ma to pozwolić na kontrolowanie zakładanych przedsięwzięć.

Kaczyński odniósł się również do polityki prowadzonej prze partię rządzącą. Programowi realizowanemu przez PO zarzucał błędy i niedoskonałości, mówiąc, że takiego działania nie można akceptować. – Jeżeli tutaj [w gminie Czarna] Platforma Obywatelska wystawiła jakąś młodą osobę, jako kontrkandydatkę naszego pana wójta, to poparcie dla tej młodej damy będzie poparciem dla tego projektu. Naprawdę nie warto – mówił Prezes PiS, a sala zareagowała na te słowa oklaskami.

Na spotkaniu w Czarnej prezesowi towarzyszyli m.in. wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, europoseł Tomasz Poręba, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński oraz przedstawiciele regionalnych struktur PiS na Podkarpaciu.

Z Czarnej Jarosław Kaczyński udał się do Kraczkowej. Po drodze odwiedził jeszcze gospodarstwo szkółkarskie w Czarnej. W kościele parafialnym w Kraczkowej Prezes Kaczyński obejrzał kolekcję pamiątek po Janie Pawle II, jakie gromadzi tamtejszy proboszcz. Wpisał się również do księgi pamiątkowej.

Ostatnim punktem wizyty w powiecie łańcuckim była Markowa. Kaczyński wraz z towarzyszącymi mu politykami złożył wieniec pod pomnikiem brutalnie zamordowanej rodziny Ulmów. – Trudno sobie wyobrazić większe bohaterstwo niż poświęcenie całej rodziny. Jednocześnie chodzi o to, żeby wiedzieli o tym Polacy, ale także przedstawiciele innych narodów. Bo często jesteśmy niesprawiedliwie oskarżani o to, że byliśmy bierni a niektórzy oskarżają nas wręcz o udział w holokauście co jest już nie tylko całkowitą nieprawdą ale i kalumnią. Jestem wdzięczny za to, że ten pomnik został tutaj postawiony – mówił Kaczyński przy pomniku w Markowej.

Mirosław Mac