Katastrofa Smoleńska w Parlamencie Europejskim

W dniu 7 grudnia w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie publiczne poświęcone przebiegowi śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, zorganizowane przez posłów do PE prof. Ryszarda Legutkę oraz Tomasza Porębę. Były rodziny ofiar, przedstawiciele instytucji europejskich, eurodeputowani wielu państw.

W wysłuchaniu publicznym zorganizowanym przez europosłów PiS oraz Stowarzyszenie Katyń 2010 wzięły udział rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym córka Lecha i Marii Kaczyńskich, Marta Kaczyńska-Dubieniecka, szef zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy samolotu Tu-154M Antoni Macierewicz, brytyjscy europosłowieGeoffrey van Orden i Charles Tannock oraz litewski europoseł Vytautas Landsbergis. Na sali byli także w sali byli także obecni Paweł Kowal (PJN) oraz Bogusław Sonik (PO).

Celem spotkania w brukselskiej siedzibie PE było zapoznanie europejskiej opinii publicznej z aktualnym stanem śledztwa i dyskusja nad instrumentami politycznymi i dyplomatycznymi, których może użyć Unia Europejska, mającymi pomóc w

wyjaśnieniu przyczyn katastrofy. Uczestnicy apelowali do władz UE, by w kontaktach z władzami Rosji domagać się rzetelnego dochodzenia.

„Rodziny ofiar potrzebują pomocy ze strony społeczeństwa europejskiego i instytucji europejskich. Wiemy, że europejska opinia publiczna ma opaczny obraz katastrofy. Jednym z celów dzisiejszego spotkania jest przekazanie informacji sprawdzonych” – powiedział organizator wysłuchania, europoseł Ryszard Legutko (PiS).

Podkreślił, że będzie domagał się od liderów unijnych instytucji, w tym przewodniczących PE Jerzego Buzka oraz Komisji Europejskiej Jose Barroso interwencji w sprawie śledztwa. „Będziemy pytać, co państwo zrobili w ciągu ostatnich sześciu

miesięcy i zamierzają zrobić w najbliższym czasie, by w kontaktach ze stroną rosyjską popchnąć śledztwo do przodu” – zapowiedział europoseł.

„Przyjechałam tu jako obywatelka Polski i UE, międzynarodowej struktury, która tak często odwołuje się do solidarności” – rozpoczęła swe wystąpienie Marta Kaczyńska-Dubieniecka, córka prezydenta RP Lecha Kaczynskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia br.

„Dziś Polska jako członek UE powinna spotkać się z solidarnością pozostałych państw i uzyskać odpowiednie wsparcie. Jedyną nadzieją na rzetelne wyjaśnienie tej straszliwej katastrofy jest powołanie międzynarodowej komisji, która w sposób niezależny wyjaśni, dlaczego prezydent i jego żona, moi rodzice oraz 94 przedstawicieli naszego kraju musieli zginąć” – powiedziała, otrzymując gromkie brawa.