Komunikat Prasowy

Polskie szkoły za granicą wbrew wcześniejszym planom MEN nie zostaną zamknięte. Skuteczna interwencja europosła PiS Tomasza Poręby.

List Tomasza Poręby, wysłany do Ministerstwa Edukacji Narodowej w połowie czerwca br., w którym poseł PiS do Parlamentu Europejskiego krytykował planowane przez rząd zamknięcie polskich szkół za granicą, odniósł oczekiwany skutek. Dzięki temu tysiące uczniów nie musi się już obawiać, że odebrana im zostanie możliwość nauki w języku ojczystym. W odpowiedzi MEN zapewniło Porębę, że „uzyska środki finansowe, które pozwolą na zachowanie oferty edukacyjnej polskich szkół za granicą na poziomie i w zakresie zbliżonym do obecnego.”
 
W dalszej części listu czytamy, że „MEN zdaje sobie sprawę z konieczności podjęcia prac w celu przygotowania zmian legislacyjnych, zapewniających uczniom łatwiejszy dostęp do nauczania po polsku, umożliwiających powstanie nowych placówek i harmonijny rozwój już istniejących.”
 
Pisząc do europosła PiS z Podkarpacia, Ministerstwo Edukacji przedstawiło swój program poprawy warunków kształcenia w polskich szkołach za granicą i zadeklarowało nowe rozwiązania legislacyjne na przełomie 2009/2010. Zapowiadany Program Rozwoju Oświaty Polskiej za Granicą i Oświaty Polonijnej ma m.in. za zadanie „stworzenie nowoczesnego systemu ułatwiającego dzieciom przybywającym z zagranicy płynne włączanie się w polski system edukacji, bez likwidacji nauczania prowadzonego w szkołach sobotnich, opartego na bezpośrednim kontakcie ucznia z nauczycielem.”
 
W załączniku: pełna treść listu MEN do Tomasza Poręby, pełna treść listu Tomasza Poręby do MEN.