Konferencja w Dębicy

We wtorek, 31 marca 2009 roku wziąłem udział w konferencji poprzedzającej organizowany w ramach projektu EOG cykl seminariów gospodarczych w Dębicy. W spotkaniu wzięło udział około 130 osób, w tym przedstawiciele środowisk biznesowych oraz społecznych działających w Dębicy.
Wygłosiłem swój referat pt.” Szanse i wyzwania dla województwa podkarpackiego w związku z perspektywą finansową na lata 2007-2013″. Zwróciłem uwagę na to, jak takie miasta jak Dębica i takie regiony jak Podkarpacie rozwijają się, jakich mechanizmów używają, jakie środki wykorzystują, w którym kierunku zmierzają, jeżeli chodzi o własny rozwój i podnoszenie własnych możliwości. Głównym celem unijnych środków dofinansowania jest to, żeby na Podkarpaciu powstały drogi, lotniska, autostrady, dworce kolejowe, które przyciągają inwestycje. Europa inwestuje w społeczeństwo informacyjne. My niejako musimy równolegle budowie infrastruktury transportowej rozwijać wiedzę na temat nowych technologii informatycznych.
Podkreśliłem, jak ważne jest zapewnienie pracy, szczególnie młodym ludziom, by nie wyjeżdżali za granicę, by zostali na Podkarpaciu. Nie jest łatwo funkcjonować w obcym środowisku. Większość młodych ludzi zapewnia, że chcą wrócić do Polski, bo tutaj czują się jak w domu.

Wiem, że przez inwestycje, rozwój, możliwości, które będą stwarzane w miastach takich, jak Dębica, można zachować szanse rozwoju dla młodych ludzi, żeby nie wyjeżdżali, a jak wyjadą na studia, żeby wrócili, żeby pracowali dla lokalnej społeczności. Potencjałem jest młodzież. To potencjał, w który warto zainwestować.