Lacrosse w Mielcu. Poręba ufundował sprzęt

W poniedziałek w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu odbyły się zajęcia pokazowe jednego z najstarszych sportów zespołowych – gry lacrosse. Wydarzenie wsparł europoseł Tomasz Poręba, który ufundował dla szkoły sprzęt sportowy do uprawiania tej dyscypliny.

Zajęcia w ZST poprowadził Przemysław Tabor, bramkarz reprezentacji Polski, który zapoznał mielecką młodzież z halową odmianą lacrosse. Europoseł Tomasz Poręba oprócz zakupu dla szkoły sprzętu sportowego koniecznego do uprawiania tej dyscypliny, sfinansował także przyjazd i pobyt zawodników Kraków Lacrosse Kings – aktualnych wicemistrzów Polski – do Mielca.

– Jest dla mnie bardzo istotne, aby wspierać wszystkie inicjatywy służące popularyzacji różnych dyscyplin sportu wśród mieleckiej młodzieży. Lacrosse to jedna z bardziej znanych dyscyplin w USA uprawiana tam przez tysiące młodych ludzi. W Polsce dopiero raczkuje, ale już funkcjonuje ogólnopolska liga lacrosse. Myślę, że to dobry czas, aby również w Mielcu ta dyscyplina została spopularyzowana – powiedział europoseł Tomasz Poręba.

W spotkaniu oprócz młodzieży uczestniczyli także m.in. Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego Marek Kamiński.

Lacrosse jest jedną ze starszych gier zespołowych (kiedyś dyscyplina olimpijska), w Polsce działa liga której występuje 9 zespołów. Rozwija się również lacrosse kobiet. Gra jest szybka i dynamiczna, wizualnie przypomina nieco mieszankę hokeja i futbolu amerykańskiego. Co ciekawe trzon krakowskiej drużyny tworzy czterech zawodników pochodzących z Mielca. Są to: bracia – Przemysław i Karol Tabor oraz Marcin Lubera i Piotr Rybak. Ponadto, Przemysław Tabor jest bramkarzem reprezentacji Polski, Piotr Rybak gra w reprezentacji narodowej na pozycji pomocnika, Karol Tabor jest w składzie szerokiej kadry Polski. W ubiegłym roku, mielczanie (Piotr i Przemek) wzięli udział w mistrzostwach Europy – Budapeszt 2016. W tym roku reprezentacja Polski kobiet zagra w finałowym turnieju The World Games Wrocław 2017.