Laureaci podkarpackich konkursów zwiedzili Brukselę.

W listopadzie już po raz kolejny laureaci wielu różnorakich konkursów organizowanych przez Europosła Tomasza Porębę na całym Podkarpaciu wzięli udział w wycieczce do Brukseli.

Wśród uczestników wycieczki znaleźli się m.in. laureaci konkursu „Miejsce Polski w Europie w kontekście 1050-lecia Chrztu Polski” z powiatu krośnieńskiego, „Chrzest Polski – wpływ na państwo Pierwszych Piastów” z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, „Brzostek w Unii Europejskiej” z gminy Brzostek, laureaci V Spotkań Lotniczych Pokoleń z Mielca i Tarnobrzeskiego Football Cup.

W ramach wycieczki młodzi laureaci zwiedzili stolicę Belgii – Brukselę oraz jej główne zabytki: Grand Place, Katedrę Św. Michała i Św. Guduli, Starówkę oraz słynną fontannę Maneken Pis. Udali się także do Królewskiego Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej.

Spotkali się również z Europosłem Tomaszem Porębą w Parlamencie Europejskim. W trakcie wizyty w PE uczestnicy wycieczki mogli przekonać się, jak wygląda praca parlamentarzysty, poznać mechanizmy pracy unijnych instytucji oraz zobaczyć na żywo salę plenarną i Parlamentarium.

Wielką radością było dla mnie uczestnictwo w wycieczce, która była dla mnie niezwykłą przygodą. Miłe wspomnienia pozostaną na długie lata – relacjonowała Elżbieta Woźniak.


Start w konkursie był świetnym pomysłem. Nagroda, jaką był wyjazd do Brukseli była czymś wspaniałym. Największe wrażenie wywarła na mnie piękna starówka. Dzięki bardzo miłej Pani przewodnik dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Wszystkim polecam startowanie w takich konkursach – powiedziała Emilia Łoboda.


– Bardzo ciężko jest mi wskazać konkretne atrakcje które uważam za najlepsze, dla mnie cala wycieczka była cudownym doświadczeniem. Bardzo się cieszę, że Poseł Tomasz Poręba miał czas, żeby pokazać nam jak działa Parlament. Uważam, że takie wyjazdy kształcą i pozwalają nam wszystkim dowiedzieć się czegoś więcej o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – powiedziała Faustyna Zdziarska.

Cały wyjazd określiłbym jako wspaniały. Największą atrakcją była możliwość zobaczenia pracy europarlamentu od kuchni, oraz zwiedzanie Królewskiego Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej. Uważam, że takie konkursy są świetną okazją, aby poszerzyć swoją wiedzę, a samą nagrodę uważam za bardzo cenną –relacjonował Jakub Węgrzynowicz.

Bardzo się cieszę, że zorganizowana przeze mnie wycieczka dostarczyła tak wiele radości jej uczestnikom. Od lat organizuję wiele przedsięwzięć dla osób starszych i konkursów dla młodzieży na Podkarpaciu, a najlepszych zabieram do Brukseli tak, aby mogli zapoznać się z funkcjonowaniem instytucji unijnych. Istotne jest dla mnie również, aby na miejscu zobaczyli, jak bardzo ważna jest znajomość jest języków obcych, do których nauki ich zawsze gorąco zachęcam. Jestem pewny, że dzięki tego typu wyjazdom zyskają oni impuls do dalszych działań, rozwoju własnego i całego regionu – powiedział Tomasz Poręba.