List do sołtysów z Podkarpacia

Mielec, 05.03.2009 r.

Szanowny Pan
Szanowna Pani
Sołtys

Trudno przecenić zasługi, jakie dla Polski i całej Europy złożyli rolnicy oraz cała społeczność wiejska. Od wieków byli żywicielami coraz to liczniejszych pokoleń Starego Kontynentu. Ich praca sprawiła, że dziś można cieszyć się tym, że w Europie nie brakuje chleba.

Nie byłoby to jednak możliwe bez ludzi potrafiących skonsolidować lokalne wspólnoty, które z biegiem czasu nauczyły się walczyć o swoje prawa. Mam tu oczywiście na myśli sołtysów, którzy od kilkuset lat rzetelnie wypełniają misję, jaką zostali obarczeni. Pracując w Parlamencie Europejskim w Brukseli wiem, jak wielkim szacunkiem i społecznym zaufaniem cieszą się Państwa odpowiednicy w krajach Unii Europejskiej. Państwa rola, jako rzecznika interesów własnego sołectwa, jest nie do przecenienia i powinna być w sposób jednoznaczny wspierana przez nasze państwo. Dlatego tak bardzo bulwersująca jest dla mnie ostatnia decyzja polskiego Sejmu, który głosami koalicji PO-PSL odrzucił propozycję przyznania sołtysom stałej diety w wysokości 200 złotych. To kolejny przykład krótkowzrocznej polityki obecnego rządu, który zamiast wspierać polską wieś, a tym samym Państwa działalność, lekceważy ją zapominając, jak wielkim szacunkiem cieszą się w Polsce sołtysi.

Pracując w Brukseli jest dla mnie wielkim honorem wspierać Państwa działalność w kraju. Oddaje swoją wiedzę i doświadczenie wyniesione z pracy w Parlamencie Europejskim do Państwa dyspozycji. A ponieważ 11 marca obchodzić będziemy „Dzień Sołtysa”, pragnę Państwu z tej okazji życzyć wszystkiego dobrego w życiu prywatnym i zawodowym oraz pomyślnego rozwoju sołectw, które Państwo reprezentują.

Z poważaniem
/-/ Tomasz Poręba


Polecam Pana Tomasza Porębę jako osobę, która wkładając wiele trudu w codzienną pracę, skutecznie wspiera interesy polskiej wsi w Brukseli. 

/-/ Marek Kuchciński
Przewodniczący Podkarpackiej Rady Regionalnej
Prawa i Sprawiedliwości