„Mgła” w Parlamencie Europejskim. „Takie próby są dla nas ważne”

W Parlamencie Europejskim odbyła się projekcja filmu „Mgła”; obejrzało go ok. 100 osób. Jest to próba umiędzynarodowienia sprawy katastrofy smoleńskiej – powiedziała w Brukseli współrealizatorka filmu Joanna Lichocka.

Dzisiejszy pokaz w PE zorganizowała delegacja PiS we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Film wyprodukowała „Gazeta Polska”, a zrealizowały go Maria Dłużewska i Joanna Lichocka.

– Nie wolno przestać mówić o katastrofie smoleńskiej. Moim zdaniem nie wiemy nic pewnego na temat tej katastrofy, nie mamy też wyjaśnionej odpowiedzialności za wszystkie zaniechania, które były związane z organizowaniem tej wizyty i zapewnieniem bezpieczeństwa jej uczestnikom. Dlatego próby umiędzynarodowienia sprawy katastrofy smoleńskiej, takie jak pokaz w PE, są dla nas ważne – argumentowała decyzję o pokazie w PE Lichocka. Dodała, że daje on szanse, by z katastrofą smoleńską zapoznali się eurodeputowani z innych krajów i dziennikarze.

„Mgłę” w Parlamencie Europejskim obejrzało ok. 100 osób, głównie Polacy. Jak poinformowali organizatorzy, zjawiło się też kilku zagranicznych eurodeputowanych m.in. wiceprzewodniczący EKR Timothy Kirkhope i Vytautas Landsbergis z Europejskiej Partii Ludowej, a także przedstawiciele administracji PE i ambasad przy UE. Na pokazie obecni też byli posłowie z organizującej pokaz frakcji EKR, m.in. Ryszard Czarnecki (PiS), Tomasz Poręba (PiS), Janusz Wojciechowski (PiS). Jak się nieoficjalnie dowiedziała PAP, wielu gości było ze stowarzyszenia „Solidarni 2010 Belgia”.

– Film ten nie był wyświetlany ani w telewizji publicznej, ani w komercyjnej. Mimo to udało się go zobaczyć, myślę, że milionom Polakom, dzięki temu, że został on wydany na płycie i dołączony do Gazety Polskiej, i dzięki temu, że były organizowane mniej lub bardziej oficjalne pokazy filmu – powiedziała Lichocka przed pokazem.

Pokazy „Mgły” w Polsce i za granicą (głównie dla Polonii) organizują kluby „Gazety Polskiej”. Jak powiedziała Lichocka, film był już wyświetlany m.in. w Berlinie, Paryżu, Dublinie i Bremie. Pokaz odbył się też w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku.

Dokument opowiada o wydarzeniach z 10 kwietnia ubiegłego roku z perspektywy byłych urzędników Kancelarii Prezydenta. W filmie występują: Andrzej Duda, Adam Kwiatkowski, Jakub Opara, Jacek Sasin, Marcin Wierzchowski i Paweł Zołoteńki. Opowiadają m.in. o atmosferze wokół lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego na uroczystości do Katynia, o tym, w jaki sposób dowiedzieli się o katastrofie, co czuli obserwując tłumy żegnające ofiary przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, o wydarzeniach, które miały miejsce podczas pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu.

Premiera „Mgły” odbyła się na początku stycznia w warszawskim kinie Kultura; na pokaz przybyli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. 20 stycznia odbył się pokaz filmu w Sejmie, „Mgłę” obejrzało wówczas kilkudziesięciu posłów.