Mieleccy trenerzy wrócili ze stażu w belgijskim klubie Standard Liege

Od 3 listopada przez tydzień trenerzy z FKS STAL Mielec oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Mielcu uczestniczyli w trenerskim stażu i przyglądali się pracy belgijski kolegów w Akademii Piłkarskiej im. Roberta Louis-Dreyfusa w klubie Standard Liège – obecnie lidera belgijskiej ligi.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej, która miała miejsce na sztucznej murawie boiska piłkarskiego w Mielcu. Jakub Korczykowski, Rafał Ćwięka, i Maciej Serafiński opowiadali o swoich doświadczeniach z wizyty w Standard Liege, czyli w jednym z najnowocześniejszych ośrodków szkolenia piłkarzy na świecie.

– Cieszę się, że trenerzy dużo skorzystali i są zadowoleni z trzeciego już stażu organizowanego w Belgii. Udało mi się wypracować dobry mechanizm współpracy z klubem z Liege, z którego mogą korzystać podkarpaccy trenerzy. To jeden z elementów mojego funkcjonowania jako posła do Parlamentu Europejskiego. Nie tylko polityka, ale również kwestie związane z promocją regionu, ludzi mieszkających w Mielcu i na Podkarpaciu. Organizuję konkursy w szkołach, których laureaci wyjeżdżają na wycieczki do Brukseli. Ponad setka młodych stażystów pracowało ze mną w moich biurach w Strasburgu i Brukseli. Również ze staży piłkarskich jestem naprawdę bardzo zadowolony. Mam nadzieję, że przyczynią się one do podniesienia poziomu piłki w naszym regionie – komentuje europoseł Poręba.


– Mieliśmy możliwości obserwowania, całego treningowego mikro-cyklu tygodniowego na wszystkich szczeblach szkolenia- powiedział trener Jakub Korczykowski. Mielecki trener zachwalał świetną atmosferę w klubie z Liege co było możliwe dzięki opiekunowi grupy Aleksowi Mozgovoy – Białorusinowi – wcześniej grającemu w Polsce, a od 8 lat przebywającemu w Belgi.


Oni wiedzą po co trenują

Maciej Serafiński – kolejny z trenerów – w swoich spostrzeżeniach po wizycie w belgijskim klubie podkreślał ogromne różnice w mentalności i profesjonalizmie: – Wszyscy, którzy są w tej szkole wiedzą po co tu są. Wszyscy chcą zostać piłkarzami. Jak przyznają wspólnie trenerzy różnica tkwi w tym, że tamtejsza młodzież nie przychodzi treningi po to żeby grać, ale po to żeby zostać piłkarzem. – Ich marzeniem jest zostać piłkarzem i tylko to się liczy – puentował Serafiński.

Trener Rafał Ćwięka zwrócił uwagę na ogromną życzliwość pracujących w wizytowanej przez nich belgijskiej akademii piłkarskiej. Natomiast w kwestii metodologicznej zauważył podczas swojego stażu trenerskiego, że belgijska szkoła stawia duży nacisk na treningi tlenowe o dużej intensywność.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni za te staże. Dzięki nim nasi trenerzy mogli poznać zasady szkolenia profesjonalnego klubu piłkarskiego. Jestem pewien, że to przełoży się na jeszcze wyższy poziom szkolenia piłkarskiej młodzieży w Mielcu – komentował Zbigniew Hariasz, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Mielcu.