Młodzi mówią Baczyńskiego

W pierwszy dzień wiosny w Teatrze Nowym odbył się konkurs recytatorski poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Uczestnicy po zmaganiach konkursowych obejrzeli spektakl Teatru Nowego „A ponad ziemią z kulami latały brylanty – rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”.

Pierwsze miejsce wywalczyła uczennica IV LO w Rzeszowie Maria Kubaszek.

Pomoc w organizacji imprezy okazał poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba, który sponsorował bilety na wystawiany w jej trakcie spektakl.

– Niezmiernie cieszy fakt, że mogłem pomóc i wesprzeć tę niezwykle ważną inicjatywę upamiętniającą heroizm i patriotyzm Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – ocenia poseł Poręba. – Jego postać, twórczość i bohaterska postawa niewątpliwie są wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń młodych Polaków.
Inicjatywa przypadła także do gustu nauczycielom i opiekunom młodzieży.

– To wyjątkowa inicjatywa, zarówno ja jak i uczniowie jesteśmy bardzo zadowoleni. Na pewno weźmiemy udział w konkursie poezji Herberta – mówi Joanna Bazan-Witwicka, nauczycielka ze Społecznego Gimnazjum Doliny Strugu w Chmielniku.

Już w maju Teatr Nowy zaprasza na konkurs poezji Zbigniewa Herberta. W ramach konkursu będzie można zobaczyć monodram Przemysława Tejkowskiego „Ostatnie tango z Herbertem”.

– Cieszę, że udało nam się zorganizować te pionierską dla nas imprezę. Dziś otrzymujemy maile od szkół z podziękowaniami i wyrazami zadowolenia. Tym bardziej dziękuję posłowi Tomaszowi Porębie za okazane nam serce i zrozumienie – mówi Przemysław Tejkowski, dyrektor teatru.