Nowoczesny wiadukt nad torami w Mielcu oficjalnie otwarty

Nowoczesny wiadukt nad torami w Mielcu oficjalnie otwarty

Nowy wiadukt nad linią kolejową nr 25 Padew – Mielec – Dębica został oficjalnie otwarty. Obiekt zastąpił dwa przejazdy w poziomie szyn przy ul. Orlej i Kosmonautów w Mielcu. To strategiczna inwestycja usprawniająca ruch i znacznie poprawiająca bezpieczeństwo w ruchu.

W uroczystym odsłonięciu i poświeceniu nowo wybudowanego obiektu udział wzięli m.in. Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, Ireneusz Merchel prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A, poseł Fryderyk Kapinos oraz europoseł Tomasz Poręba.

Tomasz Poręba podkreślił, że nowy wiadukt kolejowo drogowy jest częścią kompleksu komunikacyjnego wokół Mielca i wpisuje się w „logikę komunikacyjną” powiatu i miasta i wpisuje się w model budowy dostępności komunikacyjnej regionu.

– Ktoś zada sobie pytanie, dlaczego my to robimy. Dlaczego te wszystkie inwestycje z takim rozmachem są prowadzone w całej Polsce. To jest efekt tej logiki, tych założeń programowych, które Prawo i Sprawiedliwość bardzo mocno postawiło sobie za cel główny, a więc przyspieszyć rozwój Polski. Przyspieszyć rozwój komunikacyjny, drogowy, kolejowy, po to, żeby Polska szybciej się rozwijała i odzyskiwała należne jej miejsce w Europie, jako wiodącego kraju, który bez kompleksów będzie w stanie konkurować z najsilniejszymi krajami w Europie-powiedział Tomasz Poręba.

Z nowego obiektu korzystają kierowcy. Inwestycja jest częścią projektu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za nieco ponad 332 mln zł netto, pn.: „Rewitalizacja linii kolejowej nr 25, na odcinku Padew – Mielec – Dębica”. Finansowanie w ramach RPO Województwa Podkarpackiego.

– Korzystamy z efektów inwestycji, realizowanych w ramach Krajowego Programu Kolejowego, podejmujemy kolejne ważne społecznie projekty. Przykładem jest podkarpacka trasa Dębica – Mielec – Padew. Dzięki przedsięwzięciom, m.in. na Podkarpaciu, zwiększamy dostępność komunikacyjną mieszkańców oraz komfort i bezpieczeństwo w podróżach koleją. Zapewniamy także lepsze warunki dla transportu towarowego – powiedział Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Będą kolejne inwestycje

PLK SA wybudowały nowy wiadukt w ciągu obwodnicy drogowej, nad reaktywowaną po 12 latach linią kolejową Dębica – Mielec – Padew. Z końcem kwietnia, mieszkańcy i kierowcy zyskali możliwości szybkiego dojazdu do strefy ekonomicznej, działek i posesji po drugiej stronie torów, co zauważył Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

-Stoimy w miejscu, w, którym Mielec zyskuje nową, jakość. Dzięki inwestycjom PLK SA, czyli budowie wiaduktu i modernizacji linii Dębica – Mielec – Padew oraz samorządu województwa, czyli powstaniu nowego mostu na Wisłoce i obwodnicy w kierunku Tarnowa powstał nowy, ważny węzeł. Inwestycje te to planowany od lat przez samorząd województwa projekt nowego układu drogowego dla Mielca. Wszystkie te przedsięwzięcia powstały przy udziale Funduszy Europejskich. Żeby ten węzeł był jeszcze bardziej optymalny konieczna jest budowa drogi lotniskowej. To inwestycja samorządu województwa, która powstanie dzięki pomocy rządu w ramach programu „Polski Ład” – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Nowy wiadukt w Mielcu ma ponad 120 metrów. W ramach przedsięwzięcia wybudowano drogi dojazdowe. Nowy obiekt nad torami umożliwia sprawny oraz bezpieczny ruch kolejowy i drogowy. Ułatwieniem dla pieszych i rowerzystów na obiekcie jest ścieżka.

– Dzisiaj to wielki dzień radości ważny dla mieszkańców miasta i powiatu mieleckiego. Kiedy rozmawiam z mieszkańcami gminy Czermin lub Wadowic Górnych czy Mielca to mówili jak dla nich ważny jest ten szlak komunikacyjny. Dojazd do pracy, do specjalnej strefy ekonomicznej jest teraz sprawniejszy. Cieszą się również firmy i przedsiębiorcy, którzy mają ułatwiony wywóz towarów i przywóz produktów do swoich firm. Ten wiadukt znacznie poprawia bezpieczeństwo, ponieważ likwiduje dwa przejazdy kolejowo drogowe –mówił poseł PiS Fryderyk Kapinos.

Dodatkowo w rejonie stacji Mielec, na ukończeniu jest budowa nowego przejścia pod torami. W czerwcu, wygodny trakt dla pieszych w ciągu ulic Drzewieckiego – Skargi, połączy osiedla obok stacji.

Źródło: https://nowiny24.pl/