Ostatni dzwonek, aby mielecką kolej uratować

Europoseł Tomasz Poręba i senator Władysław Ortyl z Prawa i Sprawiedliwości apelowali dziś do polityków PO- PSL w sprawie rewitalizacji mieleckiej kolei nawiązując do deklaracji premiera zawartego w drugim jego expose. W specjalnej scenerii niszczejącego dworca PKP wezwali również do działania na rzecz kolei posłankę PO, Krystynę Skowrońską.

Zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska rząd w najbliższych latach ma przeznaczyć 43 miliardy złotych na inwestycje i modernizacje infrastruktury drogowej i kolejowej.

Dziś wspólnie z senatorem Ortylem chcemy zaapelować do przedstawicieli koalicji rządzącej w Polsce – samorządowców, parlamentarzystów PO i PSL, aby zrobili wszystko, by te pieniądze tutaj na tą mielecką kolej ściągnąć – zaczął europoseł Tomasz Poręba.

Przypomnijmy, że dzięki zabiegom obu polityków z ramienia PiS- u w Mielcu zorganizowano dwa spotkania w sprawie kolei. Wówczas, udało się zebrać pieniądze na studium wykonalności pod inwestycję rewitalizacji mieleckiej kolei.

Dzięki zaangażowaniu samorządów- również mieleckiego, miast, powiatów skupionych wokół linii nr 25 Dębica- Mielec- Ocice udało się zebrać 1 milion złotych na studium wykonalności. To studium już jest, określa ono wszystkie parametry jeżeli chodzi o modernizację tej linii. Wskazują również społeczne, ekonomiczne, kulturowe uwarunkowania racjonalności, jak najszybszego podjęcia się modernizacji tej linii – komentuje europoseł.

Mielec potrzebuje modernizacji linii kolejowej głównie, aby tą olbrzymią masę towarów, produktów ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej i także licznych innych firm transportować. Te środki, które zostały obiecane powinny zmobilizować parlamentarzystów koalicji rządzącej do działań, by z tego dużego tortu jakiś kawałek trafił do Mielca – argumentował senator Władysław Ortyl.

Problem „braku pieniędzy”

Modernizacja odcinka linii nr 25 kosztować ma 400 mln złotych. Samorządy nie są w stanie udźwignąć takich kosztów nawet wspólnie. Poszukiwanie środków trwało jednak bezskutecznie. Deklarację premiera chcą wykorzystać na rzecz mieleckiej linii parlamentarzyści PiS – My rozbijaliśmy się w poszukiwaniu pieniędzy od 3 lat, pukaliśmy do Polskich Linii Kolejowych, rozmawialiśmy z przedstawicielami rządu, samorządu. Dzisiaj rozumiemy, że pieniądze już są na modernizację kolei w najbliższych latach, więc apelujemy, aby ten czas i środki wykorzystać. Jeżeli politycy koalicji rządzącej nie podejmą odpowiednich działań obawiamy się , że więcej takiej szansy nie będzie – informował europoseł.

Wzywamy Krystynę Skowrońską!


Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do posłanki Krystyny Skowrońskiej o podjęcie działań wg. złożonych deklaracji działań na rzecz regionu.

– Wzywamy panią poseł Krystynę Skowrońską zgodnie z jej deklaracjami, że będzie na rzecz linii działała, aby tę linię wpisać na listę linii o strategicznym znaczeniu i tym samym doprowadzić do jej modernizacji. Dwukrotnie występowałem w tej sprawie. Była odpowiedź negatywna- mówił senator Ortyl.

Posłance wypomniano również fakt, że była przeciwna studium wykonalności, a teraz właśnie to studium jest podstawą do ubiegania się od rządu środków na rewitalizację mieleckiej kolei. W ramach apelu parlamentarzyści PiS- u zapowiedzieli wsparcie dla polityków PO i PSL.

– Jedność celów w tym przypadku jest pozapolityczna. Apelujemy do polityków PO i PSL o działanie, a my w tej sprawie będziemy ich mocno wspierać- kończył europoseł Poręba.