Pięcioro młodych uczestników mieleckiego Biegu Żołnierzy Wyklętych na zaproszenie Europosła Tomasza Poręby zwiedzi Brukselę

W niedzielę w Mielcu odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To już czwarta edycja tego wydarzenia, którego celem jest uczczenie Niezłomnych na trasie 1963 metrów, symbolizującej rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Współorganizatorami mieleckiego biegu byli: Klub Historyczny „Prawda i Pamięć”, Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu oraz Jednostka Strzelecka 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu.

Symboliczny „Bieg Tropem Wilczym” zgromadził na starcie ok. 200 biegaczy z różnych grup wiekowych, którzy w ten sposób chcieli oddać hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963. Trasa przebiegała mieleckimi ulicami od Pomnika Armii Krajowej aż do Placu Armii Krajowej.

„Organizowany w Mielcu bieg z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku zgłosiło się do niego prawie dwukrotnie więcej uczestników niż w roku ubiegłym, z czego jestem bardzo zadowolony i liczę, że ta tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać również w kolejnych latach” – powiedział Andrzej Zemmel, koordynator mieleckiego „Biegu Tropem Wilczym”.

Na mecie wszyscy uczestnicy otrzymali koszulki z podobiznami Żołnierzy Wyklętych oraz pamiątkowy medal.

Wśród najlepszych uczestników w wieku od 16 do 25 lat rozlosowano dodatkowo 5 biletów do Brukseli, ufundowanych przez Europosła Tomasza Porębę, który objął to przedsięwzięcie patronatem honorowym. Szczęśliwymi zwycięzcami zostali: Anna Singajewska, Justyna Stan, Dariusz Kusek, Michał Kilian oraz Paweł Kurdziel.

„W Biegu Tropem Wilczym brałem już udział po raz drugi. Myślę, że jest on bardzo dobrą okazją do złożenia symbolicznego hołdu Żołnierzom Wyklętym i cieszę się, że taki bieg jest organizowany w mojej miejscowości” – powiedział Michał Kilian.

„Na uczestnictwo w biegu zdecydowałam się wraz ze swoją przyjaciółką, gdyż chciałyśmy upamiętnić Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych” – dodała Justyna Stan.

„Cieszę się widząc, że w Mielcu podejmuje się inicjatywy, które godnie upamiętniają Żołnierzy Wyklętych i zawsze chętnie się w nie włączam. Przez dziesięciolecia próbowano wymazać z historii Polski postaci takie jak Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna, Zygmunt Szendzielarz czy Łukasz Ciepliński. Dziś zajmują należne im miejsce w panteonie polskich bohaterów” – powiedział Tomasz Poręba.