Pierwszy śmigłowiec S-70i Black Hawk ukończony w PZL Mielec

Dzisiaj śmigłowiec został oficjalnie zaprezentowany. Uroczystość z udziałem kilkuset widzów telewizje informacyjne pokazywały na żywo.

PZL Mielec, zakłady firmy Sikorsky, ogłosiły dziś ukończenie montażu pierwszego modelu śmigłowca S-70i BLACK HAWK, będącego międzynarodową wersją helikoptera BLACK HAWK. Ten nowy wariant śmigłowca jest pierwszym helikopterem BLACK HAWK zmontowanym na terenie Europy z wykorzystaniem międzynarodowej sieci dostawców.

Helikopter S-70i BLACK HAWK, należący do nowej linii śmigłowców Sikorsky, jest także pierwszym wiropłatem wyprodukowanym przez PZL Mielec. Firma znana była dotąd jako producent samolotów.

Ten zmontowany w całości w PZL Mielec helikopter przejdzie testy oraz kwalifikacje w centrum Sikorsky Development Flight Center w West Palm Beach na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Poprodukcyjny oblot maszyny odbędzie się w PZL Mielec jeszcze w tym roku.

Prezentacja pierwszego kompletnego śmigłowca ukończonego w PZL Mielec ma miejsce prawie 3 lata po przejęciu PZL Mielec przez firmę Sikorsky.

„W ciągu zaledwie trzech lat PZL Mielec stały się zakładami światowej klasy, które są w stanie wyprodukować śmigłowiec BLACK HAWK, jeden z najlepszych helikopterów eksploatowanych w dzisiejszych czasach”, powiedział Robert Kokorda, wiceprezes ds. Strategii Korporacyjnej i Synergii w firmie Sikorsky. „Oczekujemy, że produkcja helikoptera S-70i BLACK HAWK w Mielcu przyczyni się do wzrostu liczby polskich firm biorących udział w produkcji śmigłowca BLACK HAWK, który używany jest na całym świecie.”

Zgodnie z planem w PZL Mielec zostanie utworzone centrum programu śmigłowców S-70i BLACK HAWK dla międzynarodowych klientów. Debra A. Zampano, manager ds. programu S-70i i międzynarodowych programów zbrojeniowych powiedziała: „Jak widać atmosfera innowacyjności w naszej firmie jest wciąż żywa. Helikopter S-70i BLACK HAWK jest przykładem połączenia znakomitej jakości wykonania, zaawansowanej technologii i wspaniałej tradycji. Śmigłowiec S-70i BLACK HAWK został dziś oficjalnie włączony do rodziny produktów firmy Sikorsky. Oczekujemy, że maszyna ta zajmie należne jej miejsce w globalnej społeczności lotniczej, jako helikopter służący wielu narodom.”

Począwszy od 2012 roku PZL Mielec będą produkować planowo około 20 egzemplarzy helikopterów S-70i BLACK HAWK rocznie.

Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec, dodał: „Będąc świadkami odsłonięcia pierwszego egzemplarza śmigłowca BLACK HAWK zbudowanego w Polsce, odczuwamy dumę, że osiągnęliśmy ten cel. Wskazuje to na istotne znaczenie mieleckich zakładów na międzynarodowym rynku lotniczym. Ukończony przez nas śmigłowiec jest produktem należącym do rodziny helikopterów BLACK HAWK, które są najbardziej sprawdzonymi w boju śmigłowcami na świecie. Kontynuując bogatą tradycję lotniczą, Mielec robi dziś ogromny krok naprzód. Dzięki niemu mieleckie zakłady poprowadzą przemysł lotniczy w Polsce w przyszłość. Możliwe to będzie dzięki helikopterowi, który jest sprawdzony, przygotowany by spełniać polskie wymagania, który może wzmocnić floty śmigłowców wojskowych w Europie.”

Sikorsky Aircraft Corporation, z siedzibą w Stratford, Connecticut, USA, jest światowym liderem w zakresie projektowania, wytwarzania i obsługi śmigłowców. United Technologies Corp. z siedzibą w Hartford, Connecticut, USA, oferuje szeroką gamę produktów hi-tech oraz usług pomocniczych dla przemysłu lotniczego i branży budowlanej.