PiS rozmawia o Polsce w Mielcu i Kolbuszowej

„Polska jest jedna – Rozmowy o Polsce” – pod takim hasłem, w całym kraju odbywa się akcja organizowana przez Prawo i Sprawiedliwość. Akcja dotarła do Mielca.

Ma to być akcja informacyjna o rządach Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale także o programie Prawa i Sprawiedliwości. Bo, jak powtarzali w Mielcu parlamentarzyści PiS, media pomijają działania PiS w swoich materiałach informacyjnych lub nie pokazują ich obiektywnie. – Było spotkanie w Kolbuszowej. Pełna sala ludzi. Przyjechała ekipa TVN24. Ciekaw jestem co pokażą, bo od razu podeszli do dwóch kobiet siedzących na ławce obok. Te mówiły, że na spotkanie nie wejdą bo tam są członkowie PiS – opowiadał Zbigniew Chmielowiec.

Zaczęło się w Rzeszowie

W miniony weekend PiS z mocną ofensywą ruszył na Podkarpacie. Na Rynku Głównym w Rzeszowie odbyło się spotkanie mieszkańców miasta i okolic z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, w którym wzięło udział blisko 40 parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. W trakcie spotkania politycy PiS mówili o kondycji polskiej gospodarki oraz o sprawach, które bezpośrednio dotyczą mieszkańców województwa podkarpackiego. Mówiono m.in. o referendum w sprawie prywatyzacji szpitali, zaostrzeniu kodeksu karnego i równych szansach rozwoju dla wszystkich regionów. Po zakończonym spotkaniu w Rzeszowie parlamentarzyści pochodzący z innych części Polski wraz z posłami i senatorami PiS reprezentującymi nasz region odbyli sporo spotkań z mieszkańcami miast i gmin Podkarpacia.

Mocny skład w Mielcu

W Mielcu, w ramach akcji PiS, miało miejsce w sobotę otwarte spotkanie dla sympatyków Prawa i Sprawiedliwości z grupą parlamentarzystów PiS, poświęcone problematyce społeczno-gospodarczej, bezrobociu oraz przedsiębiorczości. Na spotkaniu obecni byli: poseł Stanisław Szwed, senator RP Grzegorz Czelej, poseł Stanisław Ożóg, poseł Zbigniew Chmielowiec, poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba, radny do sejmiku wojewódzkiego Wojciech Buczak.

Konferencji patronował Prezes PiS Jarosław Kaczyński, zaś jej organizatorem w Mielcu był Senator Władysław Ortyl. W spotkaniu udział wzięło blisko 100 osób. Uczestnikami spotkania byli członkowie oraz sympatycy PiS z powiatu mieleckiego oraz osoby reprezentujące różne grupy działania zainteresowane problematyką w zakresie ekonomicznym i społecznym Polski i regionu Podkarpacia.

Senator RP Władysław Ortyl przywitał przybyłych na konferencję gości, a następnie przedstawił w zarysie stan podkarpackiej gospodarki, jak również podstawowe założenia oraz cele prowadzonej przez obecny rząd – jak podkreślał, szkodliwej – polityki, przed którą stoi opozycja. W pierwszej części konferencji zgromadzeni wysłuchali kilku wykładów tematycznych wygłoszonych przez parlamentarzystów i ekspertów. Prelegentami spotkania byli: senator Grzegorz Czelej (Członek Komisji Spraw Unii Europejskiej i Komisji Spraw Zagranicznych), który w swoim wystąpieniu omówił kwestię nowelizacji ustaw służących wzmocnieniu przedsiębiorczości i ograniczeniu barier dla przedsiębiorców, poseł Stanisław Szwed (Zastępca przewodniczącego Komisji Pracy, Członek Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, Członek Podkomisji stałej do spraw nowelizacji kodeksu pracy) opowiadał uczestnikom spotkania o społeczno-ekonomicznych skutkach bezrobocia w Polsce i na Podkarpaciu, Wojciech Buczak (Radny Sejmiku Wojewódzkiego, Przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość, Członek komisji: Głównej, Rewizyjnej, Budżetu Mienia i Finansów), przybliżył zagadnienia z zakresu prawa pracy w odniesieniu do kryzysu gospodarczego.

Tematem rozmów była sytuacja na rynku pracy na Podkarpaciu, oraz związane z tym finansowe ograniczenia w zakresie dystrybucji środków z Funduszu Pracy na cele aktywizacji osób bezrobotnych. Spotkanie wzbudziło zainteresowanie między innymi Tomasza Poręby, Posła do Parlamentu Europejskiego. W kilkuminutowym wystąpieniu omówił najważniejsze kwestie dotyczące znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Opowiadał, że polski rząd chcąc reperować budżet sięga do kieszeni osób najbiedniejszych, prowadząc w ten sposób do marginalizacji polskiego społeczeństwa. Podniósł, że jak do tej pory obecna koalicja PO-PSL – z punktu widzenia interesu Polski – nie ma żadnych celów, planów oraz wizji związanych ze zbliżającą się polską prezydencją Unii Europejskiej.

Armand Chorabik pytał

Był i czas na pytania z sali. Tutaj zebranych zaskoczył młody mielczanin Armand Chorabik, kandydat na radnego miejskiego z listy PO w ostatnich wyborach samorządowych. Zadał kilka pytań politykom PiS, starał się by te pytania były merytoryczne. Parlamentarzyści spokojnie odpowiadali. – Dobrze, że ktoś tak młody chce rozmawiać – padło gdzieś w rozmowach na sali. Ale nie wszystkim się to podobało. Siedzący w ostatnich rzędach radni powiatowi związani z PiS sugerowali, że Chorabik zbyt często zabiera głos. – Nie może tak być, inni też chcą pytających – podkreślali.

Wśród tych innych pytających znalazła się dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Mielcu Maria Orłowska, która krytykowała pomysły minister edukacji, które są niekorzystne dla szkolnictwa specjalnego w Polsce. Poruszano także sprawę modernizacji linii kolejowej biegnącej przez Mielec.

W spotkaniu nie wziął udziału poseł PiS Krzysztof Popiołek. Uczestniczył w konferencji w Nisku. Ta się przedłużyła i na spotkanie w Mielcu już nie dotarł.