Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki stoi w blokach

Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki stoi w blokach

Potwierdzają się doniesienia o problemach z budową Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki przy stadionie Resovii w Rzeszowie. W czasie poniedziałkowej konferencji z udziałem pełniącego funkcję Prezydenta Rzeszowa Marka Bajdaka, Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Europosła Tomasza Poręby oraz przedstawicieli Resovii: Adriana Rudawskiego i Aleksandra Bentkowskiego, poinformowano o aktualnym stanie przygotowań i powodach opóźnienia ogłoszenia przetargu na budowę PCLA.

Projekt PCLA, którego wykonanie zlecone zostało przez poprzednie władze miasta, zawiera wykaz działek, na których ma powstać obiekt. Przeszkodą do rozpoczęcia realizacji inwestycji jest fakt, że część z tych terenów znajduje się w rękach prywatnych, co na tym etapie uniemożliwia uzyskanie pozwolenia na budowę i ogłoszenie przetargu.

– Niestety fragmenty dwóch działek liczących kilka arów i znajdujących się w projekcie inwestycji nie należą do miasta. Dlatego nie ma możliwości na złożenie wniosku o dofinansowanie przez Ministerstwo Sportu, a także wniosku o pozwolenie na budowę – potwierdziła Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta miasta.

Wojewoda Ewa Leniart zapewniła o zaangażowaniu polskiego rządu w realizację projektu. Dofinansowanie Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ma wynieść nawet do 50% wartości inwestycji, pozostała część to równy wkład samorządów: miasta i województwa.

– Wieloletnie starania o powstanie Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki to prawdziwy bieg przez płotki. Dziś wychodząc na ostatnią prostą mamy gwarancję jej finansowania, której udziela polski rząd. Nie możemy zawieźć ambicji tysięcy sportowców i kibiców z Rzeszowa i Podkarpacia. To także moja ambicja, bo ta inwestycja stanowić będzie Centrum sportowego życia miasta i regionu – podkreśliła wojewoda.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba podkreślił, że od 2019 gdy udało się zapewnić rządowe wsparcie finansowe tej inwestycji, władze miasta miały dość czasu, aby przygotować niezbędną dokumentację budowy PCLA. Pomimo zapewnień ze strony ratusza Niestety dziś okazuje się, że sportowy Rzeszów był zwodzony w tej sprawie i stan przygotowań do budowy PCLA pozostawia wiele do życzenia.

– W 2019 roku, z mojej inicjatywy odbyło się  spotkanie z ówczesnym Ministrem Sportu Witoldem Bańką, prezydentem Tadeuszem Ferencem oraz marszałkiem Władysławem Ortylem, podczas którego przyjęto mapę drogową budowy PCLA uwzględniającą wsparcie finansowe rządu oraz samorządu miasta i województwa. Minęło dwa lata i wciąż stoimy w miejscu. W styczniu na mój apel o jak najszybsze ogłoszenie przetargu wiceprezydent Ustrobiński zapewnił w mediach, że Ratusz złoży wniosek o pozwolenie na budowę i ruszy z przetargiem jeszcze w lutym. Dziś wiemy, że w świetle zastanych w Ratuszu dokumentów była to nieprawda. Cała społeczność kibiców lekkiej atletyki i Resovii musi się dowiedzieć, że nie było mowy o dotrzymaniu jakichkolwiek obiecanych terminów – powiedział Tomasz Poręba

Marszałek Władysław Ortyl podtrzymał gotowość, samorządu Województwa Podkarpackiego do współpracy przy realizacji Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki.

– Potwierdziły się nasze przypuszczenia, że dotychczasowe działania ws. Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki były tylko pozorowane. Bardzo się cieszę, że temat teraz tak naprawdę ruszy z miejsca, bo Województwo Podkarpackie bardzo potrzebuje tego typu obiektu sportowego. Nie ma w naszym regionie stadionu, który mógłby gościć zawody lekkoatletyczne na wysokim szczeblu. Podtrzymujemy deklarację naszego wsparcia dla tego przedsięwzięcia. Czekamy jednak na konkretne działania i powrócimy do współfinansowania  – powiedział Władysław Ortyl.

Nowoczesne Centrum Lekkoatletyczne ma powstać na bazie obecnego obiektu przy ul. Wyspiańskiego. Powstanie m.in. kryta sześciotorowa bieżnia licząca 330 metrów, bieżnie rozbiegowe czy strefa siłowni i fizjoterapii, a trybuny pomieszczą prawie 10 tysięcy kibiców. Inwestycja ma być dofinansowana z środków Ministerstwa Sportu, o czym jako przedstawiciel rządu na Podkarpaciu przypomniała Wojewoda Ewa Leniart.

– Czujemy się oszukani. Miasto zapewniało nas o tym, że wszystko jest gotowe, wszystko zmierza w dobrym kierunku. Niestety jest inaczej. PCL nie ma barw partyjnych, ma barwy czerwono-białe, barwy Resovii. To sprawa ważna dla rozwoju całego sportu w Rzeszowie. Wierzymy, że od dziś nabierze nowej dynamiki – powiedział Adrian Rudawski.

– Chciałbym bardzo podziękować wszystkim tu obecnym za zaangażowanie w tak ważną dla Resovii inwestycję. Cieszę się, że po tylu latach starań i zwodzenia ze strony Ratusza udało nam się zobaczyć pełen obraz sytuacji, jestem pewien, że dzięki tu obecnym osobom ta inwestycja szybko powstanie i będzie cieszyć mieszkańców nie tylko Rzeszowa, ale również całego Podkarpacia – powiedział Aleksander Bentkowski.

fot. ZK Architekci