Poręba apeluje: rząd musi się zmobilizować w sprawie S19

Losy Via Carphatii, której częścią jest nasza droga ekspresowa S19, są w rękach organów Unii Europejskiej. – Ostateczne decyzje będą zapadać na początku przyszłego roku. Aby wywalczyć wpisanie tej trasy do transeuropejskiej sieci, potrzebna jest ogromna mobilizacja polskiego rządu. Apeluję o nią – mówi europoseł PiS z Podkarpacia Tomasz Poręba
Niedawno pisaliśmy, że koszt budowy tylko fragmentu S19 od Stobiernej niedaleko Rzeszowa do Niska wyniesie 2,97 mld zł. Nie wiadomo do tej pory, ile kosztowałby odcinek od Rzeszowa do Barwinka. Tymczasem premier Donald Tusk w swoim drugim expose zapowiedział, że droga od Rzeszowa do Lublina będzie jedną z siedmiu dużych budów, które rząd planuje na lata 2013-15. Podkarpaccy politycy PO dorzucili, że przetarg na ten odcinek powinien zostać ogłoszony już w przyszłym roku.

– Bardzo bym chciał, żeby tak właśnie się stało. Ale rozsądek mi podpowiada, że będzie to trudne do zrealizowania. Bo skąd polski rząd weźmie na to pieniądze? Czy są już wszystkie dokumenty, pozwolenia środowiskowe i pozwolenia na budowę? – mnożył pytania europoseł Tomasz Poręba. W środę na temat S19 zwołał konferencję prasową.
Najpewniejszym źródłem sfinansowania tej inwestycji byłby budżet unijny. – Ale w tym aktualnym nie ma już na takie zadania pieniędzy – przypominał Poręba.

Dziś najważniejszym zadaniem, by przygotować grunt pod starania o pieniądze, jest wpisanie Via Carphatii, czyli całej trasy od Litwy po południe Europy (to jej częścią będzie S19) do sieci TEN-T, czyli spisu najważniejszych dla Europy szlaków transportowych. Ostateczne decyzje na szczeblu unijnym w tej sprawie zapadną na początku przyszłego roku.

– Chciałbym zaapelować o to, by polski rząd już teraz przygotował się do tej walki, by w tej sprawie wszedł w koalicję z rządami wszystkich innych zainteresowanych państw. By polski minister transportu porozumiał się w tej sprawie ze swoimi odpowiednikami z innych krajów – mówi europoseł Poręba.

– Bo bez determinacji, bez poważnego zabrania się za tę sprawę, będzie bardzo trudno. Ja sam już wysłałem listy w tej sprawie do premiera, ministra transportu i marszałka województwa. Czekam teraz na odpowiedź. Wszyscy musimy wspólnie walczyć w tej sprawie – dodawał.

Ostatnio o S19 pisaliśmy regularnie. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w odpowiedzi na nasze pytania o zaangażowanie strony polskiej w walkę o wpisanie Via Carphatii do sieci TEN-T. Rzecznik resortu Mikołaj Karpiński zapewnił, że „Via Carpatia jest niezwykle ważnym połączeniem drogowym rejonów mórz: Bałtyckiego, Śródziemnego i Czarnego. Jest również istotnym elementem rozwoju terenów Polski Wschodniej i pod wieloma względami wpisuje się w działania priorytetowe polskiego rządu”.

– Przedstawiciele resortu transportu będą kontynuowali dotychczasową współpracę z Komisją Europejską i władzami samorządowymi polegającą na promowaniu szlaku Via Carpatia jako istotnego elementu TEN-T – deklaruje rzecznik resortu.