Poręba do Ashton: Apeluję do Pani o odważne sięganie po Polaków w nowej unijnej dyplomacji

„Apeluję do Pani Wysokiej Przedstawiciel o odważne sięganie po Polaków, a także przedstawicieli innych krajów członkowskich w nowej unijnej dyplomacji. Jestem przekonany, że ich wiedza, umiejętności i doświadczenie wzmocnią potencjał nowych służb dyplomatycznych”, mówił poseł PiS do PE Tomasz Poręba podczas debaty poświęconej Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych.


Poniżej pełna treść przemówienia

Należy docenić fakt, że Parlament Europejski w tak aktywny sposób zaangażował się w tworzenie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, co doprowadziło do przyjęcia wielu konstruktywnych propozycji.

Chciałbym jednak jeszcze raz podkreślić, że należy zwrócić szczególną uwagę na stosowanie sprawiedliwych zasad przy obsadzaniu stanowisk w ESDZ. Musimy pamiętać, aby oprócz profesjonalizmu i doświadczenia brać pod uwagę kryterium geograficzne – tak, by zdolni ludzie z nowych państw członkowskich, którzy siłą rzeczy nie mogą pochwalić się kilkunastoletnim stażem w unijnych strukturach, również mogli obejmować ważne stanowiska w centrali oraz w delegacjach ESDZ.
Apeluję do pani Wysokiej Przedstawiciel o odważne sięganie po Polaków, a także przedstawicieli innych krajów członkowskich w nowej unijnej dyplomacji. Jestem przekonany, że ich wiedza, umiejętności i doświadczenie wzmocnią potencjał nowych służb dyplomatycznych.

Życzę także Pani Ashton bezkompromisowości w tworzeniu zrównoważonej i reprezentatywnej dla wszystkich krajów członkowskich unijnej dyplomacji. Jestem pewien, że tylko pod tym warunkiem jej sukces będzie sukcesem nas wszystkich.