Poręba: S19 strategiczną inwestycją transportową polskiego rządu

Dziś w Rzeszowie podczas konferencji prasowej europoseł PiS Tomasz Poręba poinformował o kolejnych planowanych inicjatywach na rzecz budowy drogi ekspresowej S19, która byłaby częścią międzynarodowego szlaku Via Carpathia. Ich zwieńczeniem ma być podjęcie szybkich decyzji w sprawie budowy Via Carpathia i przekazanie ich podczas wizyty na Podkarpaciu unijnej komisarz ds. rozwoju regionalnego Coriny Cretu” – podkreśla europoseł PiS.

W ostatnich tygodniach podkarpacki europoseł PiS odbył szereg spotkań z członkami rządu, m.in. z premier Beatą Szydło, wicepremierem i ministrem rozwoju regionalnego Mateuszem Morawieckim i ministrem transportu Andrzejem Adamczykiem jak również z unijnymi komisarzami ds. rozwoju regionalnego i transportu – Coriną Cretu i Violetą Bulc. Ich efektem jest plan działania na najbliższe miesiące, którego rezultaty zostaną przedstawione podczas wizyty Coriny Cretu w Polsce. „Były to bardzo owocne spotkania. Odbyte rozmowy pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość” – mówi Tomasz Poręba. „Ich efektem jest m.in. robocza konferencja, którą organizuję w najbliższą środę w Rzeszowie z udziałem członków rządu – wiceministrów transportu i rozwoju regionalnego, szefa GDDKIA, wojewody i marszałka województwa podkarpackiego, której tematem będzie budowa S19 i realizacja poszczególnych odcinków tej drogi” – zapowiedział europoseł PiS.

Kolejną ważną inicjatywą na rzecz budowy szlaku Via Carpathia jest zaproszenie przez ministra transportu Andrzeja Adamczyka na początek marca do Warszawy ministrów transportu krajów, przez które przebiega ta droga.

„Uzgodniliśmy z ministrem Adamczykiem, że zaprosi on do Warszawy ministrów transportu państw, przez które przebiega szlak Via Carpathia. Po raz pierwszy takie spotkanie miało miejsce z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Łańcucie i bardzo się cieszę, że po latach starań rząd Prawa i Sprawiedliwości wraca do współpracy z rządami innych państw członkowskich UE na rzecz budowy tego szlaku. To pokazuje, że dla rządu Beaty Szydło S19 będzie strategiczną inwestycją transportową i jej budowa będzie forsowana zarówno na szczeblu rządowym jak i na forum unijnym” – zaznacza Poręba. Efektem spotkania ma być podpisanie deklaracji o współpracy w tej sprawie przez wszystkich ministrów transportu krajów Via Carpathia. „To będzie bardzo ważny sygnał dla Unii Europejskiej i Brukseli o potrzebie budowy tej drogi” – podkreśla Poręba.

Jak poinformował europoseł PiS, w najbliższych miesiącach Podkarpacie odwiedzi unijna komisarz ds. rozwoju regionalnego Corina Cretu. „Odbyłem z panią komisarz szereg spotkań i bardzo się cieszę, że zgodziła się przyjąć zaproszenie moje i marszałka Ortyla do odwiedzenia naszego regionu. Cieszę się z tej wizyty, bo będzie to świetna okazja do rozmowy tu na Podkarpaciu zarówno na temat strategii karpackiej jak i szlaku Via Carpathia, na którego budowę ze środków unijnych zgodę musi także wyrazić Komisja Europejska w osobie pani komisarz Cretu” – powiedział Poręba.

Tomasz Poręba przypomniał, że na odcinek Lublin-Rzeszów, który znalazł się w tzw. sieci bazowej TENT (europejskiej sieci transportowej), rozpisane są już przetargi, zaś odcinek Rzeszów-Babica znalazł się w kontrakcie terytorialnym województwa podkarpackiego. Niedawno zapadła także pozytywna decyzja środowiskowa w sprawie budowy odcinka do Barwinka, a unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc podczas spotkania z europosłem Porębą zapewniła, że może on być budowany ze środków spójności przeznaczonych dla Polski w tej perspektywie finansowej.