Poręba: Trzeba walczyć nie tylko o pieniądze, ale także o korzystne przepisy wykonawcze

Przed rozpoczęciem szczytu UE poświęconego budżetowi na lata 2014-2020 politycy PiS zaapelowali do premiera Donalda Tuska o walkę o korzystne dla Polski rozwiązania do samego końca.

„Premier Tusk powinien przywieźć z Brukseli 470 mld zł” – podkreślił Jarosław Kaczyński. Zdaniem Prezesa PiS Donald Tusk „w żadnym wypadku nie powinien się zgodzić na budżet niekorzystny dla Polski”.
„My trzymamy kciuki, kibicujemy, będziemy te kciuki trzymać do końca, ale obawiam się, że z samego trzymania kciuków wiele nie uzyskamy. Trzeba poparcia” – mówił szef PiS, dodając, że konieczna jest aktywność do samego końca.
Tomasz Poręba zaapelował do premiera, by jeszcze przed rozpoczęciem szczytu spotkał się z premierem Davidem Cameronem, który niedawno w liście do Jarosława Kaczyńskiego zaznaczył, że jest zwolennikiem cięć, ale nie kosztem kluczowego z punktu widzenia Polski funduszu spójności.
„Fundusze strukturalne i spójności powinny się skupiać na najuboższych regionach biedniejszych państw członkowskich, włączając w to Polskę, tak by pobudzać wzrost gospodarczy, co jest tak w Waszym jak i w naszym interesie” – pisał brytyjski premier.
„Pan premier Donald Tusk ma argumenty, które również dzięki naszej pracy, PiS jako opozycji, mu przekazujemy” – powiedział Tomasz Poręba.
Europoseł PiS wezwał szefa polskiego rządu do rozmowy z premierem Cameronem i innymi płatnikami netto nie tylko w sprawie pieniędzy, ale także przepisów wykonawczych, które mogą znacznie utrudnić absorbcję unijnych środków. Tomasz Poręba zaznaczył, że premier nie powinien się zgadzać na tzw. warunkowość makroekonomiczną, czyli uzależnienie absorpcji środków unijnych od tego jak w państwach-beneficjentach przedstawia się sytuacja związana m.in. z długiem publicznym. Europoseł podkreślił także szkodliwość proponowanej niekwalifikowalności podatku VAT. „Byłoby to tragiczne przede wszystkim dla polskich samorządów, które musiałyby ponosić koszty VAT-u od środków unijnych” – przekonywał Tomasz Poręba.