Z inicjatywy posłów do PE z Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – Ryszarda Legutki, Tomasza Poręby i Konrada Szymańskiego – odbyła się dzisiaj debata poświęcona sytuacji chrześcijan na świecie i wolności religijnej. Debatę otwarło oświadczenie Wysokiej Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej Catherine Ashton. Jutro PE przyjmie rezolucję w tej sprawie.
„Morderstwa, pobicia oraz dyskryminacja prawna dotykają 170 tysięcy chrześcijan rocznie. Wszyscy, którzy przyznają się do praw człowieka muszą aktywnie występować w obronie wolności religijnej.” – mówił Konrad Szymański.
„Powinniśmy dążyć do tego, aby poszanowanie wolności religijnej było ważną częścią polityki zewnętrznej Unii Europejskiej. Koniecznym jest, aby Unia w porozumieniach zawieranych z innymi krajami domagała się takich zapisów, które uniemożliwią dyskryminację i prześladowanie chrześcijan i wyznawców innych religii.” – stwierdził podczas debaty Tomasz Poręba. Dodał, że Unia Europejska powinna skończyć z polityką podwójnych standardów: Otwieramy się na emigrantów z różnych krajów w tym muzułmańskich, pozwalamy im budować swoje świątynie, praktykować swoją religię. Jednocześnie, Unia z rzadka reaguje na przypadki prześladowań chrześcijan w tych krajach, gdzie często za posiadanie Bibli grozi kara smierci. Najwyższy czas to zmienić i stanowczo upomnieć się o zaprzestanie prześladowań chrześcijan na świecie – powiedział Poręba.
„Ta debata to przełom. Nasza wieloletnia presja na rzecz międzynarodowej obrony chrześcijan przyniosła pierwszy skutek. Po raz pierwszy Komisja Europejska, Rada i Parlament zajmują się tym problem na tak wysokim szczeblu. Teraz musimy zrobić wszystko, aby polityczne zobowiązania przekuć w konkret unijnej polityki sąsiedztwa, polityki handlowej i rozwojowej, aby nasza dyplomacja miała jasne wskazania jak powinna reagować na każdy przypadek łamania wolności religijnej na świecie. To nie koniec, a początek procesu.” – komentował Konrad Szymański.
W debacie w imieniu PiS głos zabrali take posłowie Zbigniew Ziobro i Mirosław Piotrowski. Jutro Parlament Europejski przyjmie w tej sprawie rezolucję.