Projekcja filmu dokumentalnego „10.04.10” w Parlamencie Europejskim


22 czerwca w Parlamencie Europejskim odbyła się projekcja filmu dokumentalnego Anity Gargas pod tytułem „10.04.10”.

Dokument przedstawia zeznania rosyjskich świadków w Smoleńsku, które nie pokrywają się z obowiązującą od pierwszych godzin po tragedii wersją, że bezpośrednią przyczyną katastrofy było uderzenie w brzozę, w wyniku, czego Tupolev stracił część skrzydła, odbił od kierunku lotu, wykonał obrót na plecy i uderzył w ziemię. Ujawnienie nieznanych dotychczas zeznań mieszkańców Smoleńska, którzy byli świadkami ostatnich sekund lotu Tupoleva, poddaje w wątpliwość wersję przyczyny katastrofy, uporczywie lansowaną przez stronę rosyjską.

„10.04.10” opowiada bardzo szczegółowo o pierwszych godzinach katastrofy. Właściwie mówią świadkowie lub ich zeznania w prokuraturze. Mówią często o znanych faktach, ale ich pełne, niezmanipulowane wypowiedzi pokazują jak sprawy niby potwierdzone zyskują nagle znak zapytania.

Według Ryszarda Legutki – „Projekcja filmu w PE jest potrzebna, gdyż zeznania naocznych świadków katastrofy podają w wątpliwość różne teorie i wersje przyczyn katastrofy podawanych do informacji publicznej przez stronę rosyjską”.

„Film, ten powinien zostać nagrodzony wieloma nagrodami. A do tego jest to film, w którym dziennikarz zastępuje pracę instytucji państwa walcząc o prawdę o tragedii, w której zginęła urzędująca głowa państwa. Widać ogrom pracy włożony w przygotowanie filmu, nie ma w nim żadnych ścieżek na skróty, żadnego zasłaniania się zabiegami formalnymi. Dodatkowo realizatorka filmu nie stawia żadnych tez” – podkreśla Tomasz Poręba.

„To pierwszy śledczy film dokumentalny o tajemniczej katastrofie pod Smoleńskiem. Anita Gargas i jej zespół podważają oficjalną rosyjską wersję tajemniczej katastrofy pod Smoleńskiem. Film trzeba pokazać międzynarodowej opinii publicznej. Także po to, aby w Brukseli i w innych stolicach widziano, że Rosjanie ewidentnie ukrywają fakty związane z tą tragedią” – mówi Ryszard Czarnecki.

Projekcja została zorganizowana przez Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Organizatorami byli: prof. Ryszard Legutko, Tomasz Poręba i Ryszard Czarnecki.
Film dokumentalny „10.04.2010” jest pierwszym filmem śledczym o tragedii smoleńskiej. Scenariusz i realizacja: Anita Gargas. Film został wyprodukowany przez Gazeta Polską, gdzie ukazał się, jako dodatek w dniu 6 kwietnia 2011.