Projekcja filmu dokumentalnego „Mgła” w Parlamencie Europejskim

Biuro Prasowe Delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim ma przyjemność powiadomić o projekcji filmu dokumentalnego pod tytułem „Mgła” dnia 31 maja br. o godzinie 17:00.

Dokument opowiada o wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku z perspektywy byłych urzędników Kancelarii Prezydenta. W filmie występują: Andrzej Duda, Adam Kwiatkowski, Jakub Opara, Jacek Sasin, Marcin Wierzchowski i Paweł Zołoteńki. Opowiadają m.in. o atmosferze wokół lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego na rocznicowe uroczystości do Katynia, o tym, w jaki sposób dowiedzieli się o katastrofie, co czuli obserwując tłumy żegnające ofiary przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, o wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. Opisują okoliczności przekazania po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego władzy marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu i różne trudności, jakie mieli w Smoleńsku po katastrofie.

Prof. Ryszard Legutko – Projekcja filmu jest konieczna, gdyż niewiele osób chce mówić o zdarzeniach, które miały miejsce po katastrofie prezydenckiego samolotu.

Projekcja filmu „Mgła” w PE na temat katastrofy to kolejne działania na rzecz nie tylko przypomnienia o tragicznym wydarzeniu sprzed roku, lecz również zwrócenie uwagi europejskiej stronie publicznej na stan prowadzonego śledztwa. – podkreśla Tomasz Poręba.

To fascynujący, wzruszający film. Chwyta za serce, a z drugiej strony stawia pytania, na które Polska i Europa musi w końcu uzyskać rzetelne odpowiedzi. – mówi Ryszard Czarnecki.

Projekcja jest organizowana przez Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Organizatorami są: prof. Ryszard Legutko, Tomasz Poręba i Ryszard Czarnecki. Film wyprodukowany przez „Gazetę Polską” zrealizowały dokumentalistka Maria Dłużewska i dziennikarka Joanna Lichocka. Muzykę przygotował Andrzej Dziubek z zespołu De Press.