Dziś w Rzeszowie doszło do kolejnego spotkania przedsiębiorców z branży mięsnej z Podkarpacia i Małopolski z europosłem Tomaszem Porębą. Uczestnicy spotkania zwrócili się z apelem do premiera Donalda Tuska i ministra Stanisława Kalemby w związku z unijnym rozporządzeniem dotyczącym ograniczenia dopuszczalnego poziomu substancji smolistych w produkcji wędlin. „Bez inicjatywy ze strony polskich władz Komisja Europejska nie podejmie żadnych działań w celu pomocy polskim przedsiębiorcom” – mówi Tomasz Poręba.
To kolejne w ostatnim czasie spotkanie podkarpackiego europosła z przedsiębiorcami w sprawie nowych unijnych przepisów. Przedsiębiorcy zapowiadają walkę do upadłego o możliwość stosowania tradycyjnych metod wędzarniczych. Podkreślają, że wdrożenie rozporządzenia będzie się dla nich wiązało nie tylko ze zmianą technologii produkcji, ale także z gigantycznymi nakładami finansowymi, których wiele zakładów nie będzie w stanie ponieść.
We wtorek w Ładnej przedstawiciele niemal 100 podkarpackich i małopolskich zakładów zorganizowali Komitet Obrony Wędlin Wędzonych Tradycyjnie, którego celem jest walka o utrzymanie możliwości wędzenia drewnem. Z czasem Komitet ma zostać przekształcony w stowarzyszenie a chęć przystąpienia do niego deklaruje już kolejne kilkadziesiąt zakładów.
Kilka dni temu doszło również do spotkania europosła Tomasza Poręby z unijnym komisarzem ds. zdrowia i ochrony konsumentów Tonio Borgiem. „Komisarz Borg zapewnił mnie, że KE jest gotowa przysłać do Polski specjalny zespół techniczny, który wskaże możliwości dostosowania się do nowego unijnego prawa bez konieczności zwolnień pracowników czy zamykania zakładów” – mówi Tomasz Poręba. „Jednakże komisarz zastrzegł, że warunkiem podjęcia jakichkolwiek działań ze strony KE w tym zakresie jest inicjatywa polskiego rządu” – dodaje europoseł PiS.
Podczas dzisiejszego spotkania z podkarpackimi i małopolskimi przedsiębiorcami Poręba przekazał informacje uzyskane w czasie rozmowy z komisarzem Borgiem. „W tej chwili adresatem działań podejmowanych w celu obrony tradycyjnego sposobu wędzenia jest nie Komisja Europejska, ale polski rząd” – powiedział Poręba.
Uczestnicy spotkania wystosowali apel do premiera Donalda Tuska i list do ministra Stanisława Kalemby. Autorzy apelu wzywają polski rząd do jak najszybszego zwrócenia się do Komisji Europejskiej.
„Apelujemy do Pana Premiera o jak najszybszą interwencję w tej sprawie i zobowiązanie właściwych ministrów, w szczególności ministra rolnictwa, do podjęcia natychmiastowej aktywności na rzecz zabezpieczenia interesów polskiego przemysłu mięsnego. Dalsze zaniechania i bierność mogą przynieść fatalne skutki w postaci upadku dziesiątek firm i wielotysięcznych zwolnień w branży mięsnej” – czytamy w apelu.