Sesja plenarna w Strasburgu 16-19 stycznia 2012

Wybory w Parlamencie Europejskim. Nowy przewodniczący, wiceprzewodniczący i kwestorzy


Swoje działania w 2012 roku Parlament Europejski rozpocznie od wyborów. Stanowisko obejmą: nowy Przewodniczący, 14 Wiceprzewodniczących oraz pięciu Kwestorów. Trzej nominowani kandydaci, którzy zastąpić mają Jerzego Buzka to: Martin Schulz (S&D, DE), Diana Wallis (ALDE, UK) oraz Nirji Deva (ECR, UK).


Debata nad sytuacją na Węgrzech


Niedawne zmiany polityczne na Węgrzech będą przedmiotem dyskusji w najbliższą środę o godz. 15. Podczas debaty z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso, posłowie prawdopodobnie będę chcieli odnieść się do tematu nowej węgierskiej kontrowersyjnej konstytucji, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku, ustaw implementacyjnych, a także do innych zmian, które wprowadził rząd Viktora Orban’a.


Duńska Prezydencja zaprezentuje swój program


W środę, premier Danii, pani Helle Thorning-Schmidt, przedstawi program duńskiej prezydencji „Europa przy pracy” i określi jej priorytety na nadchodzące sześć miesięcy. Następnie, o godzinie 10.00, odbędzie się debata z parlamentarzystami.


Priorytety międzynarodowej umowy o unii gospodarczej i zarządzaniu gospodarczym


W środę, Parlament Europejski będzie głosował nad rezolucją, przedstawiającą jego postulaty i obawy związane z negocjacjami nowej międzynarodowej umowy dotyczącej wzmocnienia unii gospodarczej. Rezolucja ma również wskazać na konieczność włączenia działań na rzecz wzrostu gospodarczego i solidarności w każdy nowy system zarządzania gospodarczego.


Ograniczenie marnotrawstwa zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego


W Europie wyrzuca się coraz więcej lodówek, telefonów oraz elektronicznych gadżetów, często nie odzyskując z nich cennych surowców, ostrzegają parlamentarzyści.


Zwalczanie szkodników teraz bezpieczniejsze


Środki do zwalczania szkodników – niezależnie od tego czy mają służyć do odstraszania owadów czy zabijania bakterii – muszą zostać zatwierdzone, jako bezpieczne zanim będą mogły być sprzedawane na terenie Unii Europejskiej.


Posłowie apelują: koniec z marnotrawieniem żywności w Europie


Możemy zmniejszyć marnotrawstwo żywności przynajmniej o 50 proc. Pilnie potrzebne są adekwatne rozwiązania, zakłada projekt rezolucji, która ma być głosowana w czwartek. Parlamentarzyści apelują o kampanie informacyjne, edukację żywieniową, lepsze pakowanie żywności i nowe zasady etykietowania. Ponadto, podczas odrębnej debaty z Komisarzem Cioloş’em posłowie podniosą problem rosnących kosztów produkcji żywności.