Sesja plenarna w Strasburgu, 4-7 lipca 2011 r.

Etykietowanie żywności, żywność genetycznie modyfikowana, kontrole w strefie Schengen – to tylko kilka z najważniejszych tematów lipcowej sesji plenarnej w Strasburgu. Premier Donald Tusk zaprezentuje też eurodeputowanym program polskiej prezydencji. Polska chce się skupić m.in. wzroście gospodarczymi i wzmocnieniu europejskiej wspólnoty politycznej.

Europosłowie przyjmą nowe przepisy dotyczące etykietowania żywności. Pozwolą one konsumentom dokonywać świadomych i zdrowszych wyborów. Na opakowaniach znajdzie się m.in. informacja o ilości kalorii, zawartości tłuszczu, węglowodanów, cukrów i soli.

Na tym jednak nie skończy się temat żywności na tej sesji plenarnej. Deputowani zajmą się też nowym prawem dotyczącym żywności genetycznie modyfikowanej. Będą głosować nad zmianą, która pozwoli krajom na wprowadzenie zakazu lub ograniczenia upraw GMO.

Parlament ustosunkuje się również do wniosku Rady Europejskiej dotyczącego możliwości przywrócenia kontroli granicznych w strefie Schengen. Komisja Europejska poinformuje europosłów jak to miałoby wyglądać w praktyce.