Szwecja u steru Unii Europejskiej

Szwecja zasiada przy sterze UE na najbliższe 6 miesięcy. Dwa najcięższe zadania stojące przed nią to m.in. rozwiązanie narastających problemów gospodarczych i znalezienie porozumienia ekologicznego zastępującego protokół z Kioto. Ministrowie z kraju przewodniczącego UE mają obowiązek informować członków Parlamentu Europejskiego, dlatego premier Fredrik Reinfeldt, minister spraw zagranicznych Carl Bildt i była posłanka Cecilia Malmström będą częstymi gośćmi Brukseli i Strasbourga.

15 lipca premier Reinfeldt przedstawi członkom Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu program na nadchodzące 6 miesięcy szwedzkiej prezydencji.

Priorytetami szwedzkiego przewodnictwa będzie walka z kryzysem gospodarczym i bezrobociem. Ważne jest także zmierzenie się z problemem zmieniającego się klimatu i znalezienie międzynarodowego porozumienia ekologicznego w grudniu na kopenhaskiej konferencji klimatycznej.

Inne istotne sprawy, którymi Szwecja będzie musiała się zająć w trakcie swojej prezydencji to m.in. współpraca w wymiarze sądowym i opracowanie strategii dla Morza Bałtyckiego. Szwecja będzie musiała zmierzyć się z problemem zanieczyszczeń wyniszczających Bałtyk i wypracować ramy współpracy państw w regionie. Szwedzi będą także kontynuować prace dotyczące rozszerzenia UE i przyszłości Traktatu z Lizbony.

Obecność na posiedzeniach plenarnych
Minister z kraju przewodzącego UE uczestniczy we wszystkich sesjach plenarnych Parlamentu Europejskiego w trakcie sześciomiesięcznej prezydencji. Jego obowiązkiem jest składanie oświadczeń i odpowiadanie na pytania deputowanych.

Przywódcy UE spotykają się dwa razy w roku na posiedzeniu Rady Europejskiej, aby nakreślić plan działania UE. Przed każdym spotkaniem przewodniczący Parlamentu informuje przywódców o stanowisku PE i o obszarach, na które UE powinna zwrócić szczególną uwagę.

Nieoficjalne spotkania pełnią ważną rolę
Szwedzcy ministrowie będą uczestniczyć w wielu oficjalnych i mniej oficjalnych spotkaniach z członkami Parlamentu. Legislacyjna procedura współdecydowania oznacza częste spotkania ze sprawozdawcami i grupami politycznymi. Kraj przewodzący UE jest odpowiedzialny za organizację wszystkich spotkań Rady Ministrów, zatem jego rola w poszukiwaniu kompromisu na płaszczyźnie ustawodawczej jest niezwykle istotna. Kolejnym krajem, który będzie przewodniczył UE będzie Hiszpania (od stycznia 2010 roku).