Tomasz Poręba: 4,5 mln euro więcej dla Podkarpacia na internet szerokopasmowy w ramach programu Polska Wschodnia

Dzięki wielomiesięcznym zabiegom i staraniom w Komisji Europejskiej europosła Tomasza Poręby oraz Marszałka Władysława Ortyla udało się zwiększyć o 4 589 219 euro środki na rozbudowę sieci internetu szerokopasmowego na Podkarpaciu w ramach programu operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej”.


„To ważna informacja dla naszego regionu. Otrzymamy o 9% większe środki na rozbudowę internetu w naszym województwie. Jestem przekonany, że rozbudowa sieci informatycznej przyspieszy nasz rozwój i pozwoli zmniejszyć dystans województwa podkarpackiego do bardziej rozwiniętych regionów Unii Europejskiej” – mówi Tomasz Poręba.

Łącznie na ten projekt przeznaczone zostanie 65 549 313 euro. Komisja potwierdziła tę informację w ostatnich dniach. Celem projektu jest powstanie sieci światłowodowej o całkowitej długości ok. 2 013 km powiązanej z 189 węzłami dystrybucyjnymi sieci oraz 14 węzłami szkieletowymi. Parametry sieci szkieletowej będą umożliwiały uzyskanie prędkości transmisji danych 100 Gb/s oraz osiągnięcie stopnia dostępności sieci do 99,9%.

„Od wielu miesięcy wspólnie z Marszałkiem Ortylem przekonywaliśmy Komisję Europejską do podniesienia kwoty na rozbudowę sieci internetu szerokopasmowego w województwie podkarpackim. Argumentowaliśmy, że dodatkowe środki na ten cel są niezbędne i pozwolą na dodatkowe inwestycje służące podniesieniu poziomu dostępności teleinformatycznej naszego województwa. Sukces nie byłby możliwy bez bardzo dobrego projektu przygotowanego przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego, którym w tym miejscu chcę za to serdecznie podziękować” – mówi Tomasz Poręba.

W sumie Komisja Europejska zdecydowała się podwyższyć kwotę wkładu finansowego o około 9%.

„Realizacja projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” pozwoli nie tylko zwiększyć dostęp do internetu na Podkarpaciu, ale będzie miała także ogromne znaczenie w integrowaniu z regionem mieszkańców terenów wiejskich i peryferyjnych, co z pewnością wpłynie na podniesienie poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego naszego województwa” – tłumaczy europoseł PiS.